Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da Beşir Rejimi’ni Tasfiye Savcılığı’nda değişiklik

Sudan’da Beşir Rejimi’ni Tasfiye Savcılığı’nda değişiklik

Salı, 17 Ocak, 2023 - 08:45
Hartum’da 5 Ocak’ta sivil yönetim çağrısı yapan protestolardan bir kare (AFP)

Sudan Başsavcısı Halife Ahmed Halife, devrik Devlet Başkanı Ömer El Beşir rejimini dağıtmayı amaçlayan Tasfiye Savcılığı Başkanı Mahir es-Said’in görevini sonladırarak, söz konusu savcılıkta büyük bir değişikliğe başladı.

Kaynaklar, bu adımların ordu liderleri ile sivil güçler arasında imzalanan siyasi çerçeve anlaşmasının ardından ülkedeki siyasi gelişmelerle yakından ilgili olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, tasfiye davasının başına geçecek yeni bir savcı seçmek için istişarelerin sürdüğünü bildirdi.

Kaynaklar ayrıca, Başsavcı’nın tasfiye kovuşturmasına ilişkin aldığı kararların ülkedeki siyasi değişimlerle uyumlu olduğunu ifade etti.


Türkiye çerçeve anlaşmayı destekliyor

Hartum’u ziyaret eden Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu Hamidti ile görüştü.

Fidan görüşmede, Türkiye’nin 5 Aralık’ta askeri ile sivil gruplar arasında imzalanan çerçeve anlaşmaya ve Sudan’da istikrarı sağlamaya yönelik çabalara verdiği desteği ifade etti.

Ülkesinin Sudan ile ilişkileri her alanda geliştirmeye önem verdiğini vurgulayan Fidan, ülkesinin Sudan’ın istikrarına kavuşması için yardıma hazır olduğunu dile getirdi.

Hamidti ise, ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yaparak, ikili ilişkiler, uluslararası konular ve ortak çıkar dosyalarında işbirliği ve koordinasyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hamidti’nin Fidan ile görüşmesi, Sudanlı yetkililer ile bölgesel istihbarat direktörleri arasındaki ikinci görüşme oldu.

Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, geçtiğimiz hafta Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamil ile görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya