Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eş Şebab, Somali’de ordu kampına saldırı düzenledi: 11 asker öldü

Eş Şebab, Somali’de ordu kampına saldırı düzenledi: 11 asker öldü

Salı, 17 Ocak, 2023 - 13:45
Başkent Mogadişu'da Somali güvenlik güçlerinin devriyesi (AP)

Somali’de yerel askeri yetkili Muhammed Osman, hükümetin stratejik bir şehrin geri alındığını açıklamanın ardından Eş Şebab unsurları tarafından ordu kampına düzenlenen saldırıda 11 askerin öldüğünü söyledi.

Osman, AFP’ye verdiği demeçte, başkent Mogadişu'nun 60 kilometre kuzeyindeki Havadli'de radikaller tarafından patlayıcı yüklü bir araç kullanılarak ordu kampına saldırıldığına değindi. Askeri yetkili, aralarında birlik komutanı dahil 11 askerin öldüğünü, onlarca teröristin de etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Hiran vilayetindeki yerel bir silahlı grubun komutanı, bu ayın başında Somali'nin merkezinde Eş Şebab’ın üstlendiği iki bombalı saldırı sonucu 19 kişinin öldüğünü söyledi.

Eş Şebab, unsurlarının Mahas'taki askeri üsler ve yaklaşık 17 km uzaklıktaki Dadan Ad'da başka bir üsse saldırdığını duyurdu.

El Kaide bağlantılı terör örgütü Eş Şebab, uluslararası toplumun desteğini alan federal hükümetle savaşıyor. 2011 ila 2012 yılları arasında ana şehirlerden çıkmış olsalar da hali hazırda kırsalda geniş alanlarda faaliyet gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya