Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya: Hafter, Menfi ve Salih, seçim uzlaşısı için Kahire’de

Libya: Hafter, Menfi ve Salih, seçim uzlaşısı için Kahire’de

Salı, 17 Ocak, 2023 - 11:00
Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih (Salih’in medya ofisi)

Kahire görüşmelerine katılan Libyalı taraflar görüşmelerin içeriği konusunda sessiz kalırken, Başkanlık Konseyi’nden isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, bu toplantıların Başkanlık Konseyi’nin seçimlerin karşılıklı anlaşmaya dayalı seçim kanunları ile yürütülmesini sağlamak için Libya’daki tüm siyasi taraflarla iletişim ve istişare çabaları çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Kaynak, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerine çift vatandaşlığa sahip olanlar ve askeri adayların katılmaması konusunun çözülüp çözülmediği hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Öte yandan Mısır makamları, Libya Ulusal Ordusu (LUO) Başkomutanı Halife Hafter ile Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in yanı sıra Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi arasında 16 Ocak’ta sona ermesi planlanan görüşmelerin tamamlandığını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Abdullah Bileyhik ise ayrıntıya girmeden Meclis Başkanı Salih’in Kahire toplantılarına katıldığını belirtti. Ancak diğer meclis kaynakları ise Salih’in Kahire’deki varlığına son anda karar verildiğini ve normalde programında bu toplantının bulunmadığını söyledi. Bileyhik, Cumhurbaşkanlığı seçimleri çerçevesindeki ana düğümün askeri personel ve çift vatandaşlık sahiplerinin adaylık konusuyla ilgili olduğunu vurguladı.

Aynı şekilde Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, 16 Ocak akşamı Yüksek Seçim Komisyonu ve Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Kurumu adayları hakkındaki raporunu tartışmak üzere Egemen Pozisyonlar Seçim Komitesi ile toplantı düzenledi.

Mişri ayrıca, Anayasal Kuralın Hazırlanması Komitesi ile de seçimler için mümkün olan en kısa sürede belirli bir tarih üzerinde anlaşmaya hazırlık olarak, Temsilciler Meclisi ile prensipte üzerinde anlaşmaya varılan ve konseyin bir sonraki oturumunda istişare için Konsey üyelerine sunulacak olan anayasal belgeyi görüştü.

Geçen pazar akşamı ez-Zaviye şehrinin ileri gelenlerinden oluşan bir heyetle de görüşen Mişri, doğru ve sağlam anayasal ve yasal temellere göre seçimlere doğru ilerlemek için kararlı adımlara sahip olduklarını söyledi.

Diğer taraftan 16 Ocak’ta başkent Trablus’ta Başkanlık Konseyi binası önünde düzenlenen protestoda yaklaşık 15 siyasi hareket, kurum ve grup tarafından yayınlanan ortak bildiride, ‘Temsilciler Meclisi’ni ve Devlet Yüksek Konseyi’ni dondurma ve kimseyi dışlamadan uzlaşmaya dayalı bir anayasal kurala göre seçimleri düzenleme’ çağrısı yapılırken, eş zamanlı cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin Libyalılar için kaçınılmaz bir gereklilik ve bir hak olduğu vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya