Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün, Suriye'den uyuşturucu kaçakçılığı girişimini engelledi

Ürdün, Suriye'den uyuşturucu kaçakçılığı girişimini engelledi

Çarşamba, 18 Ocak, 2023 - 11:45
Ürdün güvenlik güçleri operasyonlarına devam ediyor. (AFP)

Ürdün dün şafak vaktinde, sınırın Suriye tarafından ülkeye yapılması planlanan uyuşturucu kaçakçılığı girişimini engellediğini duyurdu. Ürdün Silahlı Kuvvetleri’nden resmi bir kaynak konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Sınır Muhafızları; askeri güvenlik servisleri ve Narkotik Suçlarla Mücadele Birimi ile koordinasyon içerisinde, cephe gözlemleri sırasında bir grup kişinin Suriye’den Ürdün topraklarına yasa dışı bir şekilde geçiş yapma girişimini izledi. Hızlı müdahale devriyeleri aktifleştirildi, üzerlerine doğrudan ateş edilerek angajman kuralları uygulandı. Böylece grubun bir kısmı yaralanırken diğer bir kısmı ise Suriye’ye doğru kaçtı.”

Bölgedeki yoğun arama ve incelemelerin ardından yüklü miktarda mühimmatın yanı sıra bir milyonun üzerinde Captagon hapı ve 4 bin 49 adet çeşitli türde uyuşturucu bulunduğunu belirtti. Kaynak, ele geçirilenlerin yetkili makamlara teslim edildiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Ürdün Silahlı Kuvvetleri’nin sınırlardaki herhangi bir tehdide, vatanın güvenliğini baltalamaya ve istikrarsızlaştırmaya, vatandaşları terörize etmeye yönelik her türlü çaba ile tam bir güç ve kararlılık ile mücadeleye devam ettiğini vurguladı.

Kaçakçılarla mücadele kurallarına yönelik planların yeniden değerlendirilmesine, Suriye ile 270 kilometrelik ortak sınır boyunca hızlı müdahale için sabit ve mobil devriyelerin pekiştirilmesine rağmen sınırlardaki kaçakçılık hareketi sürüyor. Sis ve yağışlı havayı fırsat bilen kaçakçılar, kış aylarında faaliyetlerini artırıyor.

Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, geçtiğimiz haftalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentyev ile yaptığı görüşmede, Güney Suriye'de istikrarı sağlamanın, uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve milis tehdidiyle yüzleşmenin, tüm önlemlerin alınmasını gerektiren zorluklar olduğunu belirtmişti. Ürdün’ün bu hususta Rusya ile iş birliği yapmak istediğine değinen Bakan Safadi, Güney Suriye'de bir istikrar faktörü, 2018'de kaydedilen gerilimi azaltma anlaşmalarında ve uzlaşmalarda istikrarın garantörü konumundaki Rusya'nın rolünün önemini vurgulamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz kasım ayında Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir araya gelerek başta ülkenin güneyi olmak üzere Suriye’de istikrarı tesis etmenin önemini üzerine konuşmuştu. Kriz neticesinde Ürdün Krallığının karşı karşıya olduğu zorluklara değinen Bakan Lavrov, organize uyuşturucu kaçakçılığı girişimlerine Suriyelilerin çektiği acıları artıran, Ürdün güvenliğini de tehdit eden istikrarsızlık durumunun doğasındaki tehlikelere dikkat çekmişti.

Ürdün tarafından yapılan resmi açıklamada, Rusya’nın Güney Suriye’deki varlığının istikrar sağlayıcı bir faktör olduğuna, zira Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye'nin birliği, bütünlüğü ve egemenliğini garanti eden 2254 sayılı kararı doğrultusunda krize yönelik siyasi bir çözümün halen ulaşılamazlığına dikkat çekiliyor. Amman ve Moskova, Suriye’nin egemenliği, Suriyelilerin kendi kaderini tayin etme hakkı ve toplumun tüm bileşenlerinin görüşlerine saygı duyulması gerektiği konusunda hemfikir.


Editörün Seçimi

Multimedya