Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de bir ay içinde dördüncü intihar vakası

Suriye’de bir ay içinde dördüncü intihar vakası

Perşembe, 19 Ocak, 2023 - 06:30
Geçen yıl, Suriye başkentinin kırsal kesimleri 35 intihar vakasına tanık oldu (Reuters)

Şam'da Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden bir yüksek lisans öğrencisi intihar etti. Bu, bir ay içerisinde yaşanan dördüncü intihar vakası oldu. Fakülte Dekanı Muhammed Hassun, 38 yaşındaki yüksek lisans öğrencisinin fakültenin beşinci katından kendini attığını belirterek, ilgili makamlarca gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı kaynaklar, Ekonomik İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisi olan gencin iyi ahlakı ve davranışlarıyla tanındığını ve intihar etmesinin şaşırtıcı olduğunu belirttiler. Ailesinin reddettiği bir kadınla romantik bir ilişki içinde olduğu söylentileri dışında, psikolojik rahatsızlıklara işaret eden herhangi bir davranışı olduğunu bilmediklerini ifade ettiler.

Hakikat ve Adalet için Suriyeliler Örgütü, 2021 yılı boyunca ve 2022'nin ilk sekiz ayında tüm Suriye bölgelerinde intihar vakalarında önemli bir artış olduğunu kaydetti.

Bu ay Hama vilayetinin batı Selimiye kırsalına bağlı Samah köyünde 18 yaşındaki bir kadın yaşam koşullarının kötüleşmesi nedeniyle, evinde kendini asarak intihar etti. Aynı ay içinde Halep'in El-Muhafaza semtinde 50 yaşındaki bir adam nedeni bilinmez bir şekilde evinde intihar etti. Bu olaydan önce, Halep'in El-Sebil semtinde genç bir adam işsizlik ve yoksulluk sıkıntıları yüzünden intihar etti.

Suriye Adli Tıp Genel Kurumu geçen yıl içinde, ortalama 35 intiharla çoğu Halep ve Şam kırsalında olmak üzere, yaklaşık 175 intihar vakası kaydetti. Adli Tıp Genel Kurumu Başkanı Zahir Hacco’nun daha önce yaptığı açıklamalara göre, intihara yönelen yaş gruplarının çoğu 20’li ve 30’lu yaşlardaydı. Bu kişiler intihar ederken  asma, silahla kendini vurma, yüksek yerden atlama veya zehirli maddeler yutma gibi çeşitli yöntemler kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya