Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da cumhurbaşkanlığına aday olan bir vatandaşın meclise girişi engellendi: ‘Uyuyanları uyandırmaya geldim’

Lübnan’da cumhurbaşkanlığına aday olan bir vatandaşın meclise girişi engellendi: ‘Uyuyanları uyandırmaya geldim’

Cuma, 20 Ocak, 2023 - 11:00
Milad Ebu Melhab dün Lübnan Meclisi’nde (Şarku’l Avsat)

Lübnan meclisinde cumhurbaşkanı seçmek için yapılan 11. oturumda adaylardan hiçbiri yeterli oy sayısına ulaşamadı.

Milad Ebu Melhab isimli bir vatandaş, uzun zamandır siyasetçilerin karşısına çıkıyor ve medyada sesini yükselterek değişim çağrısı yapıyor.

Ebu Melhab, mecliste cumhurbaşkanını seçilecek olan oturumlara katılabilmek için her yolu denedi.

Dün yapılan oturumda oylanan adaylar arasında olan ve bir oy alan Ebu Melhab, Noel Baba kostümü ile herkese selam verdi.

Bunun üzerine Meclis Başkanı Nebih Berri, binaya girmesine ve oturumlara katılmasına izin verilmemesi yönünde talimat verdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Ebu Melhab, “Cumhurbaşkanı adayı olarak adımın verilmesinden duyduğum mutluluğu dile getiriyordum. Siyasiler dışında cumhurbaşkanlığına aday olarak adı anılan tek kişi olmam gurur duymam için yeterli” dedi.

Ebu Melhab, 2014’ten beri elinde asa, üzerinde Lübnan bayrağı ile dolaştıktan sonra fotoğrafçıların dikkatini cezbetti.

İşçi maaşlarına zam talebinden, çevre hareketlerine ve 17 Ekim hareketlerine kadar tüm talepleri destekleyen Ebu Melhab, keskin dili ve medya aracılığıyla siyasetçilere savurduğu ve gazetecilerin kendisini boykot etmesine yol açan hakaretleriyle tanınıyordu.

Cumhurbaşkanı seçmek için düzenlenen ilk oturumdan itibaren aday olan Ebu Melhab, yılbaşı öncesi Noel Baba kılığına girerek milletvekillerine hediyeler takdim etti.

Otoriteye karşı çıkan ve reform çağrısı yapan en yüksek ses olduğunu söyleyen Ebu Melhab, “Ben bir makam ya da cumhurbaşkanlığı istemiyorum. Tek istediğimiz, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ve politikacıların reddetmesi durumunda Lübnanlıların sivil itaatsizliğe başvurması. Temsilciler Meclisi’ne bir sayı olmak için girmedim. Uyuyanları uyandırmaya geldim” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya