Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’dan yaşam koşullarını iyileştirme sözü

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’dan yaşam koşullarını iyileştirme sözü

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’dan 2023 yılının, yaşam standardını yükseltme ve büyümeyi artırma yılı olacağını vurguladı.
Cuma, 20 Ocak, 2023 - 14:45
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (AFP)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun Cezayirlilerin kazanımlarını güçlendirme ve sosyal yaşam koşullarını iyileştirme sözü verdi. Maaşlara yapılan zammın gelecek yılın başında yüzde 47’ye ulaşacağını belirtti.

Tebbun, valilere hitaben yaptığı konuşmada, geçen yıl yüzde 4,1’e ulaşan büyüme oranının bu yıl yüzde 5’e ulaşmasını öngördüğünü söyledi.

Döviz rezervleri 60 milyar doların üzerine çıkarken, ithalat faturasının yakın geçmişte şişirilmiş faturalar ve kamu parasının israfı nedeniyle 63 milyar dolara yükselmesinin ardından, yaklaşık 38 milyar dolara gerilediği belirtti.

Ülke ekonominin ithalata değil üretime dayalı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, Cezayir’in açık bir sosyal ve ekonomik dinamiğe tanık olduğunu ifade etti. Bu bağlamda, 2023 yılının ‘verimlilik, yaşam standardının yükseltme vatandaşın satın alma gücünün artırma ve enflasyonu düşürme yılı’ olduğunu vurguladı.  Ayrıca “Devlet, vatandaşı küresel ekonomik sonuçların dalgalanmalarından korumaya çalışıyor. Yolsuzluk ve yağmacılara karşı mücadele ediyoruz” dedi.

Tebbun ayrıca Cezayir’in ‘hiçbir menfaatin, vatandaşın menfaatinden üstün olmadığı, bir hak ve hukuk devleti’ olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Tebbun, valiler tarafından alınan kararlar sonucunda kısa sürede 600 ile 700 arasında mini, küçük, orta ve büyük ekonomik birimlerin oluşturulmasına olanak sağladığını, dünyanın ekonomik gerilemeye tanık olduğu bir dönemde 52 bin iş imkanı yaratmanın yanı sıra yerel kalkınma oranını artırmaya katkıda bulunan şeyin de bu olduğunu belirtti. Ayrıca bu yıl ‘devletin ve hukukun koruması altında tarladan tüketiciye şeker üreten ilk Cezayir fabrikasının açılmasının yanı sıra ilk yüzde 100 yerli sofra yağı üretimine de başlanacağını’ açıkladı.

Tebbun, paralarını bankaların dışında biriktiren kişileri mevduatlarını hızlandırmaya çağırırken “Paralarını evlerinde biriktirenlere bankalara yatırmaları için son bir çağrıda bulunuyorum. Devlet vatandaşı ve ülke ekonomisini korumak için birçok kez güvence verdi ayrıca İslami bankacılıkla çalışan bankalar bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, yağmalanan fonların geri alınmasıyla ilgili olarak, büyük servetin yalnızca bir ailede bulunduğunu açıkladı. Bu konuda “Hâlâ yaygın olan ve değişmeyi reddeden yozlaşmış para olgusundan kopulmasını umuyorum. Cezayir halkı yağmalanan paraları geri almak için son derece yüksek rakamların peşinde, sadece bir ailede 500 bin milyar tespit edildi. Onlar için ‘Allah bağışlasın’ demiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca “Yolsuzlukla ve yozlaşmışlarla savaşıyoruz. Cezayir, hiçbir menfaatin vatandaşın menfaatinden üstün olmadığı bir hak ve hukuk devleti olarak kalacak” ifadelerini de sözlerine ekledi ve ‘düşmanların komplolarına rağmen ülkenin çökmeyeceğini’ vurguladı.

Tebbun sözlerini “2023 yılı verimlilik, yaşam standardını yükseltme, vatandaşın satın alma gücünü artırma, enflasyonu düşürme yılı olacak” ifadelerini bir kez daha vurgulayarak sonlandırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya