Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, Avrupa'yı Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine eklemenin ‘sonuçları’ konusunda uyarıda

İran, Avrupa'yı Devrim Muhafızları'nı terör örgütleri listesine eklemenin ‘sonuçları’ konusunda uyarıda

Cumartesi, 21 Ocak, 2023 - 15:15
İran Devrim Muhafızları Üyeleri (Reuters)

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), Avrupa Parlamentosu'nun (AP) DMO’yu, yaptırım çağrısında bulunmasının ardından Avrupa Birliği'ni (AB) ‘terör örgütleri kara listesine alarak hata yapmaması’ konusunda uyardı.

Devrim Muhafızları'nın resmi sitesi Saba News’in aktardığına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, Avrupa’yı ‘hata’ yaparlarsa sonuçlarına katlanmaları tavsiyesinde bulundu.

Selami açıklamasında, “Avrupa geçmişteki hatalarından ders almamış. Bu açıklamalarıyla inanç, güven, yetenek ve irade gücüyle dolu bu büyük orduyu sarsabileceğine inanıyor” ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları’nın bu tür tehditlerden endişe etmediğine dikkati çeken Selami, düşmanların kendilerine ne kadar fırsat verirse o kadar güçlü davrandıklarını kaydetti.

AP’nin kararı, İran'da meydana gelen protestolar ve Batı’nın İran'ı Rusya’ya insansız hava araçları sağlamakla suçlamasının arka planında Tahran ile Brüksel arasında gerilimin arttığı bir zamanda geldi.

AP, Avrupa Birliği'nden İran Devrim Muhafızları'nı yabancı operasyonlarla görevlendirilen ‘Kudüs Gücü’ ve Seferberlik Güçleri (Besic) de dahil olmak üzere ‘terör örgütleri’ kara listesine eklemesini istedi.

Avrupalı ​​temsilciler tarafından onaylanan metin, Devrim Muhafızları ile bağlantılı olabilecek şirket veya kurumlar aracılığıyla ‘her türlü ekonomik veya mali faaliyetlerin’  yasaklanması çağrısında bulunuyor.

Devrim Muhafızlar, İran silahlı kuvvetlerinin bir parçası olup kara, deniz ve hava sahası kuvvetlerine sahip.

ABD, 2019 yılında Devrim Muhafızları’nı terör listesine ekledi. Avrupa'da, yasal olarak karmaşık olan bu prosedür, yaptırım uygulama yetkisi olan Avrupa Konseyi'ne ait.

Selami’nin bu açıklamaları, İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf ile bugün yaptığı görüşme sırasında geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya