Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan: Muhalefet lideri Rahul Gandhi'nin yürüyüşü öncesi düzenlenen iki bombalı saldırıda 6 kişi yaralandı

Hindistan: Muhalefet lideri Rahul Gandhi'nin yürüyüşü öncesi düzenlenen iki bombalı saldırıda 6 kişi yaralandı

Cumartesi, 21 Ocak, 2023 - 17:45
Hindistan Ordu personeli, Hindistan'ın Cammu kentinde bir patlamanın olduğu yerde duruyor (AP)

Hindistan polisi, ülkenin çeşitli bölgelerinde muhalefet lideri Rahul Gandhi liderliğindeki ‘Birlik Yürüyüşü’nün gerçekleştiği bir zamanda, bugün, komşu Pakistan ile tartışmalı Cammu’da meydana gelen iki patlamada en az altı kişinin yaralandığını söyledi.

Emniyet müdürü Mukesh Singh, Gandhi'nin yürüyüş için Pazartesi günü şehre ulaşmasının beklendiği ve bu yüzden güvenlik önlemlerinin artırılmasına rağmen iki patlamanın meydana geldiğini ifade etti.


Gandhi'nin 2019 seçimlerinde Başbakan Narendra Modi'nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından sol görüşlü Kongre partisine popülaritesini geri getirmeyi amaçlayan nefret ve bölünme karşıtı mitingine binlerce kişi katıldı.

Modi, Hindistan'ın Müslüman çoğunluklu Pakistan ile anlaşmazlığa düştüğü Himalayalar'daki Müslüman çoğunluklu Cammu ve Keşmir bölgesinin Hindistan kısmını kontrol etmek istiyor.

Cammu bölgesini nerdeyse her dönem Müslüman isimler yönetti.


Kamuoyunda beklenenden daha iyi tepki alan Gandhi'nin birlik yürüyüşün bu ayın sonlarında Srinagar'da sona ermesi bekleniyor.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen başka bir polis yetkilisi, ilk patlamanın GMT 04:45 civarında meydana geldiğini, ardından başka bir patlamanın daha gerçekleştiğini söyledi.

Polis, tüm alanın kordon altına alındığını ve arama operasyonunun sürdüğünü bildirdi.


İlk patlamaya tanık olan Jaswinder Singh, patlamanın tamir için servise gönderilen bir arabada meydana geldiğini söyledi.

Singh, “Büyük bir patlama oldu ve dışarı çıktığımda bir arabayı yok eden bir patlama gördüm. 15 dakika sonra yakınlarda bir patlama daha meydana geldi. Yaralıların çoğu oto tamir teknisyenleri” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya