Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ordusu, Suriye'de 3 DEAŞ unsurunun tutuklandığını duyurdu

ABD ordusu, Suriye'de 3 DEAŞ unsurunun tutuklandığını duyurdu

Pazartesi, 23 Ocak, 2023 - 09:15

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), dün, ABD güçlerinin Suriye'nin doğusunda düzenlediği operasyonda 3 DEAŞ unsurunun tutuklandığını duyurdu.

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, birinin lojistik yetkilisi, diğerinin örgüt için aracı olarak çalışan bir şahıs, üçüncü kişinin ise DEAŞ ile bağlantılı bir kişi olduğu belirtildi.

2019'da DEAŞ’ın ortadan kaldırıldığının duyurulmasının ardından Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon ve ABD güçleri, örgütün liderlerini yakından takip ediyor. Suriye'de örgüte üye olduklarından şüphelenilen kişilere yönelik hava saldırıları, baskınlar veya hava çıkarmaları gerçekleştiriliyor.  

Radikal örgüte karşı Uluslararası Koalisyona liderlik eden ABD güçleri, Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğusunda Kürt savaşçıların kontrolündeki bölgelere konuşlu durumda.

ABD güçleri, çeşitli operasyonlar yoluyla DEAŞ liderlerini etkisiz hale getirmeyi veya tutuklamayı başarmıştı. Örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi Ekim 2019'da, bir diğer lideri Ebu İbrahim el-Kureyşi ise Şubat 2022’de İdlib’de etkisiz hale getirilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya