Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Canbolat Lübnan’ı çıkmazdan kurtarmak için cumhurbaşkanı adaylığına üç isim önerdi

Canbolat Lübnan’ı çıkmazdan kurtarmak için cumhurbaşkanı adaylığına üç isim önerdi

Pazartesi, 23 Ocak, 2023 - 08:45
Canbolat Perşembe günü Hizbullah heyeti ile görüştü (Anbaonline)

Lübnan İlerici Sosyalist Parti lideri Velid Canbolat, geçtiğimiz hafta Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın siyasi danışmanı Hüseyin Halil ve Hizbullah’ın İrtibat ve Koordinasyon Birimi Başkanı Vefik Safa ile görüştü.

Canpolat’ın Lübnan’da cumhurbaşkanı seçilememesi nedeniyle yaşam, ekonomik ve mali koşulların daha da kötüleşmesinden duyduğu endişe görüşmenin gündem maddesi oldu.

Görüşmede, dolar kurundaki sürekli uçuş ve ulusal para biriminin satın alma gücündeki düşüşü ışığında, Lübnanlıların büyük çoğunluğu için asgari düzeyde gıda güvenliğini güvence altına alma konusu da ele alındı.

İlerici Sosyalist Parti’den kaynakların Şarku’l Avsat’a bildirdiğine göre, Canpolat cumhurbaşkanlığı seçimini partisine meydan okumayan bir aday üzerinde anlaşarak ‘kısır döngüden çıkma’ konusunu da açtı.

Canbolat, ‘herhangi bir partiye meydan okuma’ olarak sınıflandırılmayan bir cumhurbaşkanı konusunda uzlaşma çağrısında bulundu.

Milletvekili Michel Moawad’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyenlerin, onun zaferini garanti altına almak için parlamento çoğunluğunu sağlayamayacaklarını hatırlatan Canpolat, aynı durumun Marada hareketinin lideri eski milletvekili Süleyman Frangieh’in destekçileri için de geçerli olduğuna dikkat çekti.

Canpolat, cumhurbaşkanı seçimindeki çıkmaza son verecek birleşik bir pozisyonu sağlamak için orta yolda buluşmaya çağırarak, Hizbullah’ın görüşünü ortaya çıkarma girişimiyle üç aday öne sürdü.

Kaynaklara göre, bunlar Ordu Komutanı General Joseph Avn, eski milletvekili Salah Hanin ve eski Bakan Cihad Azur.

Hüseyin Halil’in, Avn’ın seçilmesinin anayasada değişiklik yapılmasını gerektirdiği ve buna yönelik anayasa değişikliği için üçte iki çoğunluğun onayının zorunlu olduğunu söylemesi dışında, bu konuda olumlu ya da olumsuz bir yorum yapmaması dikkat çekti.

Kaynaklara göre, Halil partinin pozisyonunu resmi olarak kamuoyuna açıklamasa bile, Frangieh’in adaylığını destekledi.

Kaynaklara göre, Hizbullah yetkilileri toplantıda herhangi bir adayın cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemenin koşullarından birinin zaferini garantilemek için iki Hristiyan bloktan birinin desteğine sahip olması olduğunu söyleyerek, partinin Canbolatt ile aynı fikirde olduğunu doğruladı.

Kaynaklar, İlerici Sosyalist Parti ve Hizbullah görüşmesinin, meclisteki Hristiyan unsurlara karşı İslami unsurları seferber etme gibi görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Kaynaklara göre Canbolat, Lübnan’ın içinde bulunduğu krizden kurtulmasına yardımcı olmak için mümkün olan en kısa sürede Uluslararası Para Fonu’na (IMF) gidilmesi gerektiğini vurguladı ve petrol sektörünü yönetmek için bir devlet fonu kurulması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya