Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, Avrasya Ekonomik Birliği’nde yabancı para kullanımının sınırlandırılmasını istedi

Putin, Avrasya Ekonomik Birliği’nde yabancı para kullanımının sınırlandırılmasını istedi

Pazartesi, 23 Ocak, 2023 - 13:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (Reuters)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği’nin karşılıklı ticarette döviz ve ödeme sistemlerinin kullanılmasından kaynaklanan riskleri azaltmaya öncelik vermesi gerektiğini söyleyerek, ulusal ödeme sistemleri arasındaki etkileşimi geliştirme ihtiyacını vurguladı.

Sputnik’in haberine göre Putin, Kremlin’in resmi sitesinde yayınlanan açıklamasında, “Acil görev, yabancı para birimleri ve ödeme sistemlerinin kullanımının karşılıklı ticaret için yarattığı ekonomik riskleri tutarlı bir şekilde azaltmaktır. Birlik içinde istikrarlı çözüm ilişkileri için vazgeçilmez bir koşulun, ortakların SPFS’ye (Mali Mesajlaşma Sistemi) bağlanması olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin, “Avrasya Ekonomik Birliği, ortaya çıkan çok kutuplu dünyanın güçlü, bağımsız, kendi kendine yeten kutuplarından biri olmak, değerlerimizi paylaşan ve işbirliği arayan tüm bağımsız devletler için bir çekim merkezi olmak için her fırsata sahiptir” diye ekledi.

Mali piyasalardaki koordinasyonun, üye devletlerin sermayelerinin birlik içinde kalması ve ulusal ekonomilere yatırılması için uygun koşulların yaratılmasına yol açacağını da vurguladı.

Rus lider, teknoloji, dijital ilerleme, tarımsal sanayi, enerji, ticarette döviz ve ödeme sistemlerinin kullanımının azaltılması, ekonomik rekabet edebilirlik, ulaşım ve lojistik, istihdam, ulaşım mühendisliği, mikroelektronik, gemi yapımı, ilaç, dijital ekosistemler, alternatif enerji, tarım bilimi, biyoteknoloji ve tohum üretimi ve uluslararası işbirliğinin Avrasya Ekonomik Birliği’nde entegrasyonun daha da geliştirilmesi için çok önemli olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya