Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lavrov: Rusya ile Batı arasındaki çatışma ‘gerçek bir savaşa’ daha yakın

Lavrov: Rusya ile Batı arasındaki çatışma ‘gerçek bir savaşa’ daha yakın

Pazartesi, 23 Ocak, 2023 - 17:00
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov diplomatik görüşmeler için Güney Afrika’da (AP)

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’yı Kiev’e milyarlarca dolarlık silah göndermekle suçlarken, Moskova ile Batı arasındaki çatışmanın artık ‘hibrit bir savaş’ olarak tanımlanamayacağını, gerçek bir savaşa daha yakın olduğunu söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Batı’nın onu tecrit etme girişimleri konusunda görüşmek üzere bugün Güney Afrika’yı ziyaret ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı, Güney Afrikalı mevkidaşı Naledi Pandor ile başkent Pretori’de bir araya gelecek.

Güney Afrika hükümet yetkilileri bunu sıradan bir ziyaret olarak nitelendirirken, muhalefet partileri ve ülkenin küçük Ukraynalı topluluğu Güney Afrika’yı Ukrayna’daki duruma kayıtsız kalmakla suçladı.

Güney Afrika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Lavrov’un bu sabah erken saatlerde ülkeye geldiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa hükümeti, Güney Afrika’nın çatışmada tarafsız olduğunu ve arabuluculuk yapmaya istekli olduğunu vurguluyor.

Güney Afrika, İsrail'in Filistin topraklarını işgali gibi diğer tepki çeken eylemleri görmezden gelirken, Pandor ülkesinin taraf tutmayacağını defalarca vurguladı.

Güney Afrika ordusu, 17-27 Şubat tarihleri ​​arasında ülkenin doğu kıyısında Rusya ve Çin ile ortak bir askeri tatbikata ev sahipliği yapacak.

Washington ve Avrupa ülkeleriyle ilişkileri daha da germesi beklenen bu tatbikatlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıldönümü olan 24 Şubat’ta başlayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya