Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, toplu eşek mezarına ilişkin soruşturma yürütüyor

Mısır, toplu eşek mezarına ilişkin soruşturma yürütüyor

Mısır’da eşeklerin pazarda et olarak satılmasından endişeleniliyor
Pazartesi, 23 Ocak, 2023 - 13:00
2018’de Mısır’ın Gize şehrinde eşekler için düzenlenen bir eğlence yarışına katılanlar (EPA)

Mısır’da Kahire’nin 100 km güneybatısında yer alan Feyyum şehrinde 100’den fazla eşek iskeletinin olduğu bir toplu mezarın bulunmasının ardından eşeklerin etine neler olduğunu ortaya çıkarmak için soruşturma başlatıldı. Eşeklerin etlerinin piyasada satılmış olabileceğinden endişeleniliyor zira piyasayı izlemeye yönelik resmi kampanyalara rağmen, Mısırlıları korkutan bu tür olaylara ara ara tanık olundu.

Yerel basında çıkan haberlerde aktarılana göre, Feyyum’un el-Hamuli bölgesi halkı 100’den fazla eşeğin iskeletini içeren bir ‘toplu mezar’ buldu. Bu durum, söz konusu iskeletlerin, kesilip pazarlarda vatandaşlara satılan eşeklere ait olduğuna yönelik endişe ve korkulara neden oldu. Zira şehir kısa süre önce buna benzer üçüncü bir olaya tanık oldu. Mısır da bazı şehirlerde satılan etlerde benzer olaylar yaşandı.

İlgili makamlar, veteriner uzmanlarından oluşan bir komite kurarak eşeklerin kesim tarihini belirlemek ve olayın koşullarını ortaya çıkarmak için soruşturmalara başladı. Bölge sakinleri yerel basına verdikleri röportajda, şehir Ağustos ayında benzer iki olaya tanık olduğu için bu eşeklerin etlerinin piyasalarda satıldığından korktuklarını dile getirdi.

Mısırlıların eşek eti korkusu kasaplarla sınırlı kalmayarak restoranlara kadar uzandı. Halka sattıkları gıdalarda eşek etine rastlanması nedeniyle çok sayıda restoranının kapatılmasına yönelik bazı idari karara tanık olundu. Bu yönde atılan adımların sonuncusu olarak, Geçen Ocak ayında Buhayre şehrinde 16 restoran kapatıldı.

Tedarik Bakanlığı gıda araştırmacıları ile iş birliğinde bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş veya insan tüketimine uygun olmayan gıdaların kontrolü için marketlerdeki dönemsel kampanyalarını yoğunlaştırdı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Beslenme Enstitüsü Eski Başkanı Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bir vatandaşın et alırken eşek etini ve etin türünü ayırt etmesi, son kullanma tarihi geçip geçmediğini bilmesi veya insan tüketimine uygun olup olmadığını anlaması zordur. Çözüm, piyasadaki denetimini güçlendirmektir zira bu tür uygulamalar ekonomik krizin şiddetiyle daha da artabilir” dedi.

Mısır Kamu Seferberliği ve İstatistik Merkezi Ajansı’nın istatistiklerine göre, Mısır’ın yıllık ortalama kırmızı et tüketimi yaklaşık 900 bin tona ulaşıyor, bunun 430 bin tonu ithal edilirken, 470 bin tonu yerel olarak üretiliyor. Aynı istatistiklere göre, Mısır’ın et tüketimi geçen yıl yüzde 93,9 oranında azaldı. Ülke, yılda yaklaşık 1 milyar 37 milyon dolar (bir dolar ortalama 29,80 Mısır cuneyhine eşit) değerinde et ithal ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya