Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Merkez Bankası, dijital para birimini test etmeye devam ediyor

Suudi Arabistan Merkez Bankası, dijital para birimini test etmeye devam ediyor

Salı, 24 Ocak, 2023 - 11:00
Suudi Arabistan Merkez bankası hali hazırda dijital para birimi kullanmanın potansiyel faydalarını ve risklerini araştırıyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Merkez Bankası, dijital para birimi test projesine devam ederken, ülkede faaliyet gösteren bankalar ve finansal teknoloji şirketleriyle işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bu proje, küresel olarak merkez bankalarının dijital para birimleri alanındaki birçok girişimiyle aynı doğrultuda olup, Suud Arabistan Merkez Bankası’nın dijital para birimini incelemeye ve test etmeye yönelik çabalarının bir parçası kapsamında sürdürülmektedir. Test aşamasında, dijital para kullananların ödeme çözümlerinin ekonomik etkisi, pazar hazırlığı, olası etkili ve hızlı uygulamaların tartışması amaçlanırken, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedeflerine katkıda bulunması amacıyla bir sonraki aşamaya geçmeden önce politika, yasal ve düzenleyici yönlerle ilgili konular ele alınıyor.

Öte yandan Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Dr. Fahd el-Mubarek, bankaların ve yerel ödeme şirketlerinin bu projeyi uygulamasının vazgeçilmez bir yapı taşı olduğuna ifade etti. Mubarek, mevcut aşamanın yerel finansal teknoloji şirketlerine, diğer piyasa oyuncularına ve üçüncü taraf danışmanlık ve teknik hizmet sağlayıcılarına fayda sağladığına işaret ederek, dijital para biriminin işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çeşitli tasarım seçeneklerini test etmeye değindi.

Hali hazırda Suudi Arabistan'da dijital para biriminin kullanılmaya başlanmasıyla ilgili herhangi bir karar alınmadığına değinen Mubarek, bankanın çalışmalarına devam ettiğini ve kullanımının potansiyel faydalarını ve risklerini keşfetmeye odaklanıldığını belirtti. Mubarek, test sürecinin devam etmesinin bilinçli kararlar alınmasına katkı sağlayacağını ve bu para birimlerinin merkez bankaları düzeyinde kullanımına ilişkin küresel sonuçları zenginleştireceğini vurguladı.

Mubarek, Suudi Arabistan Merkez Bankası’nın 2019 yılında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile işbirliği içinde başlattığı Aber projesiyle dijital para birimini test etmeyi başardığına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya