Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, topraklarını kurtarmak için yüzlerce tanka ihtiyacı olduğunu duyurdu

Ukrayna, topraklarını kurtarmak için yüzlerce tanka ihtiyacı olduğunu duyurdu

Ukrayna'nın doğusundaki Bakhmut ve Avdiivka bölgelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
Salı, 24 Ocak, 2023 - 11:15
Rusya, Bakhmut kenti yakınlarında saldırılarını südürürken Ukrayna kuvvetleri yaralılarını bölgeden tahliye ediyor. (Reuters)

Ukrayna, Rusya tarafından işgal edilen bölgeleri geri almak için yüzlerce tanka ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak da dün Telegram uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada "Savaşta kullanılabilecek her tank bugün ön saflarımızda olmalı" dedi.

Yermak, Ukrayna zafer kazanmadan, 1991 sınırlarına dönmeden ve Rusya cezasını çekmeden istikrarlı bir gelişme ve net bir dünya düzeninin olmayacağını belirterek "Bu, gericiliğe ve vahşete karşı bir medeniyet cephesidir" ifadelerini kullandı.

Ukrayna, yaklaşık 11 aydır Rus saldırısıyla mücadele ediyor. Kiev, gerek maddi gerekse silahlanma açısından neredeyse tamamen Batı'ya bağımlı durumda.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Leopard muharebe tanklarının Ukrayna'ya teslimine ilişkin kararı haftalardır erteliyor.

Geçtiğimiz cuma günü Almanya'nın batısındaki Ramstein Hava Üssü'nde düzenlenen toplantıya katılan 50 ülkeden temsilciler, Alman yapımı Leopard ağır tanklarının Kiev'e teslim edilmesi konusunda mutabakata varamadı.

Ancak Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki dün gerekirse Almanya'nın izni olmadan da Ukrayna'ya Leopard tankları tedarik etme niyetinde olduğunu açıkladı.

Morawiecki, Almanya ile acil bir şekilde anlaşmaya varılmaması durumunda Polonya'nın diğer ülkelerle ‘daha küçük bir koalisyon’ kuracağını da sözlerine ekledi. Ayrıca bu ülkelerin daha sonra Almanya'nın izni olmadan Leopard tanklarının bir kısmını tedarik etmeye başlayacağını söyledi.

Diğer yandan Rusya, Ukrayna'ya ağır silah verilmesinin savaşın gidişatını değiştirmeyeceğini, küresel bir felakete yol açacağını bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı bu akşam karada, ülkenin doğusundaki cephe hattındaki Bakhmut ve Avdiivka şehirleri çevresinde Rus ve Ukrayna kuvvetleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını duyurdu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Rus güçlerinin saldırılarını püskürttüğünü ve Rusya’ya ağır kayıplar verdirdiğini bildirdi. Ayrıca Rus ordusunun tüm Donetsk bölgesini kontrol etme girişimleri kapsamında ‘ordunun kayıplarını hesaba katmadan’ bir saldırı başlattığını vurguladı.

Rus ordusundan da yapılan açıklamada, Zaporijya bölgesinin merkezinde çatışmaların yoğunlaştığını duyurdu. Rus devlet haber ajansı TASS son günlerde Rusya birliklerinin ilerlemesinden sonra, Ukrayna güçlerinin yeniden toplanma ve konumlanma sürecine girdiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya