Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, oylamanın askıya alınması konusunda BM’den açıklama talep ediyor

Lübnan, oylamanın askıya alınması konusunda BM’den açıklama talep ediyor

Salı, 24 Ocak, 2023 - 09:30
Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Abdullah Buhabib (Ulusal Ajans)

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Abdullah Buhabib, katkı payının ödenmesi yönünde uzatılan sürenin dolumunda Lübnan'ın oy kullanma hakkının askıya alınması konusunda Birleşmiş Milletler'den (BM) açıklama talep etti.

Buhabib, dün, Lübnan'ın BM Genel Bütçesine katkı payını ödemesi konusundaki takip temasları kapsamında BM Lübnan Özel Koordinatörü Joanna Wronecka ve insani yardım koordinatörü İmran Rıza ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantıda bakanlığın Lübnan'ın New York'taki BM Daimi Misyonu’ndan aldığı veriler ele alındı.

Buhabib, söz konusu görüşmede, “New York'taki Lübnan Misyonu, daha önce, son ödeme tarihinin uzatıldığı konusunda ilgili BM ofisi tarafından bilgilendirilmişti. Böylece Lübnan, Ocak 2023'ün sonuna kadar oy kullanma hakkını elinde tutmuştu” ifadelerini kullandı.

Bahsi geçen süre dolmadan önce yapılan değişikliğin gerekçesinin açıklığa kavuşturulmasını isteyen Buhabib, “Lübnan, Suriye'den göçün yükünü kendi kapasitesinin üzerinde yükleniyor. Yerinden edilmenin toplam maliyeti 2011'den bu yana 40 milyar doları aştı. Bu sebeple Lübnan, göç yükünü omuzlayarak dünyaya yaptığı eşsiz katkıya övgüde bulunulduğu farklı bir muamele bekliyor” vurgusunda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya