Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyrut Limanı patlamasını soruşturan yargıçtan Lübnan Cumhuriyet Savcısı Uveydat’a suçlama

Beyrut Limanı patlamasını soruşturan yargıçtan Lübnan Cumhuriyet Savcısı Uveydat’a suçlama

Salı, 24 Ocak, 2023 - 15:45
Patlamanın ardından Beyrut limanında meydana gelen büyük yıkımdan bir görüntü (AFP)

Beyrut Limanı patlamasını soruşturan Yargıç Tarık Bitar’ın yürüttüğü soruşturmada Lübnan Cumhuriyet Savcısı Gassan Uveydat’ın de aralarında olduğu üç yargıca suçlamalarda bulundu. Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti. 220 kişi hayatını kaybettiği patlamada 6 binden fazla kişide yaralanmıştı.

Reuters’a konuşan adli kaynaklar, üst düzey siyasi dirençle felç uğrayan soruşturmaya devam eden Bitar’ın hazırladığı iddianamede 220 kişinin ölümüne yol açan liman patlaması ile ilgiliLübnan Cumhuriyet Savcısı Gassan Uveydat’a suçlamalarda bulundu. Kaynaklar suçlamalar hakkında ayrıntı vermedi.

Öte yandan Lübnan ulusal basınında çıkan haberlere göre, yargıç Bitar, Beyrut Limanı ile ilgili bazı isimlere bu sabah celpnameler gönderdi. Bu isimler arasında, Eski Başbakan Hasan Diyab, eski  İçişleri Bakanı Nihat Meşnuk, eski Genelkurmay Başkanı General Can Kahveci, Kamil Zahir, Tügeneral Abbas İbrahim, Tuğgeneral Esad et Tufaili, Graica el Azzi yer aldı. Ayrıca kimliği henüz netleşmeyen birçok isime de celpname gönderildiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya