Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye Savunma Bakanı Tahran’da

Suriye Savunma Bakanı Tahran’da

Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 06:00
DMO Genel Komutanı Tümgeneral Selami Tahran'da Suriye Savunma Bakanı Abbas ile görüştü (ISNA)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile görüştü.  İran'ın yarı resmi ajansı ISNA’nın haberine göre Reisi dün (Salı) gerçekleşen görüşmede, İran'ın ‘yeniden yapılanma aşamasında Suriye halkının yanında olduğunu’ vurguladı.

İran ile Suriye arasındaki ilişkileri ‘stratejik’ olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Reisi, ‘bu ilişkilerin, iki halkın ortak inançlarının yanı sıra sahip oldukları direniş ruhuna dayandığını’ söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran İslam Cumhuriyeti, Suriye halkının gerçek dostudur ve tıpkı direniş döneminde olduğu gibi yeniden yapılanma döneminde de daha yakın ekonomik iş birliği ile Suriye halkının

Suriye Savunma Bakanı Abbas ise yaptığı açıklamada, ülkesinin gerçek kardeşlerinin ve dostlarının desteğiyle terörle mücadelesini kazandığını belirterek, Suriye’nin direniş eksenlerinden biri olarak eskisinden daha güçlü bir rol oynayacağını söyledi.

Suriyeli Bakan, şunları söyledi:

"Yeni dünyanın şekillenmesinde direniş ekseni önemli bir rol oynayacaktır. Düşmanlar, Suriye ile İran arasındaki köklü ve kardeşçe ilişkilere zarar vermek için fırsat kollasalar da bu ilişkiler kimsenin onları yok edemeyeceği kadar derin ve güçlü olmakla birlikte her geçen gün daha da güçlenecek.”

Suriye Savunma Bakanı, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami ile yaptığı görüşmede ise İran’ın DEAŞ ve terörle mücadelesinde Suriye'ye verdiği desteği takdir etti. Abbas, “(İran’ın) Filistin dahil bölgedeki direniş hareketlerine yaptığı yardımlar, İslam ümmetinin düşmanlarının yenilgisiyle sonuçlandığı inkâr edilemez bir gerçektir” dedi.

Her iki tarafın da aralarındaki iş birliğini geliştirmeyi istediklerini vurgulayan Suriyeli Bakan, “Bu doğrultuda çeşitli askeri ve eğitim alanlarında iş birliğinin güçlendirilmesine büyük önem veriyoruz. Düşmanlara karşı koymak ve onları yenmek için bu iş birliğine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

İran ile Suriye arasındaki savunma ve askeri iş birliğini geliştirmenin önemini vurgulayan DMO Genel Komutanı Tümgeneral Selami, Suriye Silahlı Kuvvetleri’ne gerekli alanlarda yardıma hazır olduklarının altını çizdi. Siber savaş, istihbarat savaşı ve dijital savaş dahil olmak üzere çeşitli alanlarda tecrübe paylaşımının önemli ve hassas bir dosya olduğunu vurgulayan Tümgeneral Selami, “DMO, daha önce imzalanan anlaşmalar çerçevesinde, komuta ve karargâh kursları, personel kursları, ileri düzey kurslar ve diğer gerekli alanlarda Suriye Silahlı Kuvvetleri ile arasındaki eğitim iş birliğini geliştirmeye hazır” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya