Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore'nin başkentinde karantina alarmı: Kovid 19 mu yeni bir salgın mı bilinmiyor

Kuzey Kore'nin başkentinde karantina alarmı: Kovid 19 mu yeni bir salgın mı bilinmiyor

Solunum hastalığı nedeniyle vakalar artınca tedbir alındı
Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 10:00
Pyongyang'da bir sokaktaki insanlar (AFP)

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da bir solunum yolu hastalığı nedeniyle 5 günlük karantina ilan edildi.

Kuzey Kore üzerine haberler yapan Güney Kore merkezli NK News'ün gördüğü resmi açıklamaya göre hastalık nedeniyle son dönemde vakaların arttığı ve bu nedenle tedbir alındığı bildirildi.

Açıklamada, bugün başlayan karantinanın pazar günü sonlanmasının beklendiği ifade edildi.

Sağlık yetkililerinin, karantinadaki Pyongyang sakinlerinin ateşlerini düzenli olarak ölçüp rapor edeceği de belirtildi.

Söz konusu solunum yolu hastalığının Kovid-19'la ilişkili olup olmadığına dair bilgi paylaşılmadığı aktarıldı.

NK News, dünkü haberindeyse başkentte yaşayanların marketlerden ürün stokladığını ve uzun süreli bir kapanmanın beklendiğini yazmıştı.

Kuzey Kore, ülkedeki ilk Kovid-19 vakasının resmen Mayıs 2022'de tespit edildiğini duyurmuş, ağustosta pandemiyle mücadelenin tamamlandığını öne sürmüştü.

Pyongyang yönetimi, resmi vaka sayılarını bugüne dek açıklamazken, yüksek ateşli hastaların sayısını paylaştı.

En son 29 Haziran'da açıklanan rakamlara göre yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip ülkede yüksek ateşten mustarip 4,77 milyon kişi vardı.

Pyongyang yönetimine bağlı Kore Merkezi Haber Ajansı'nın dün yayımladığı haberdeyse Güney Kore sınırına yakın Kaesong şehrinde, halkın salgına karşı tedbirlerle ilgili bilgilendirilmesi için çalışmaların artırıldığı aktarılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya