Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya, Leopard tanklarını Ukrayna’ya göndermeye karar verdi... Diğer ülkelere de benzer bir adım atmaları için izin verdi

Almanya, Leopard tanklarını Ukrayna’ya göndermeye karar verdi... Diğer ülkelere de benzer bir adım atmaları için izin verdi

Washington, Kiev’e Abrams tankları sağlayabilir
Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 10:30
Berlin’in dün Ukrayna’ya gönderilmesine izin verdiği Alman Leopard tarzı tankları (Reuters)

Alman hükümeti, Ukrayna’ya Leopard savaş tankları tedarik etmeye ve diğer ülkelerin de bu tür Alman yapımı tankları Kiev’e tedarik etmesine izin vermeye karar verdi.

Bu haber, Alman Haber Ajansı (DPA) tarafından dün akşam (Salı) hükümet kaynaklarından aktarıldı. Alman dergisi Der Spiegel ve NTV kanalı bu konuyu daha önce haber yapmıştı.

Karar, haftalar süren tartışmalardan sonra Ukrayna ve diğer ortaklar tarafından Berlin’e yapılan baskının artmasının ardından geldi.

Aynı bağlamda, Wall Street Journal gazetesi, ABD yönetiminin şu anda Ukrayna’ya Abrams tankları tedarik etmeyi düşündüğünü bildirdi. Daha önce yayınlanan bir haberde, tankların gönderilen silah sevkiyatlarının bir parçası olmayacağı belirtilmişti.

DPA’ya göre, Wall Street Journal gazetesi, ABD’li yetkililerden ‘(Başkan Joe) Biden yönetiminin, Ukrayna’ya çok sayıda M1 Abrams tankı gönderme eğiliminde olduğunu ve sevkiyatlara yönelik açıklamanın bu hafta gelebileceğini’ aktardı. Haberde ayrıca “Bu yöndeki açıklama, Almanya ile daha geniş bir diplomatik anlaşmamın bir parçası olarak gelecek. Almanya bu anlaşma kapsamında az sayıda Leopard 2 tankını göndermek üzere anlaşacak. Ayrıca Polonya ve diğer ülkelerden daha fazla Alman yapımı tank gönderilmesini de kabul edecek” ifadelerine yer verildi.

Haberde, Başkan Joe Biden’ın geçen hafta Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında, Ukrayna’ya tank tedarik etme konusunu düşünmeyi kabul ettiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya