Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Başkanlık Konseyi’nden Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi arasındaki ihtilafları çözmek için müdahale uyarısı

Libya Başkanlık Konseyi’nden Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi arasındaki ihtilafları çözmek için müdahale uyarısı

Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 08:30
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi (EPA)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’nin Arap Birliği arasındaki mevcut ihtilaflardan uzak durdu.

Öte yandan, ertelenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin anayasal temeli konusunda Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi arasındaki ihtilafları çözmek için müdahale edebileceği konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Dibeybe hükümetinin, Arap Birliği ile olan anlaşmazlıklarına Menfi’yi de dahil etmeye çalıştı.

Geçtiğimiz günlerde Trablus kentinde düzenlenen Arap ülkeleri Dışişleri Bakanları İstişare Toplantısı’na birçok Arap Birliği üyesi ülke katılmayarak boykot etti.

Manguş, “Menfi, Tunus Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde, Libya’nın meşru hak ve görevlerine yönelik herhangi bir ayrımcılığı tanımadığını vurguladı ve Arap Birliği’nin bir parti veya tarafın yanında yer almasını reddettiğini belirtti” dedi.

Manguş’un açıklamalarına ilişkin Menfi veya Başkanlık Konseyi tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak konseydeki medya kaynakları Menfi’ye atfedilen ifadeleri yalanladı.

Arap Birliği’nden bir yetkili, adının gizli kalması koşuluyla Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Dibeybe hükümeti ile bir medya tartışmasına girmekten kaçındı” dedi.

Menfi ise, Tunus Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Dibeybe hükümeti ile Arap Birliği arasındaki mevcut ihtilafa atıfta bulunmadı.

Menfi, ABD’nin Trablus Büyükelçisi ve Libya Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Norland’dan bir telefon aldıktan sonra yaptığı açıklamada, görüşmede Libyalıların bir an önce seçimlere ulaşma umutlarını gerçekleştirmek için son toplantılarla siyasi çıkmazı kırmak ve siyasi süreci ilerletmek için atılan adımları tartıştıklarını bildirdi.

Açıklamaya göre Norland, ABD’nin ulusal uzlaşma projesinde Başkanlık Konseyi’ne verdiği desteği ve son yıllarda düzenlenen hazırlık forumunda kaydettiği ilerlemeyi vurguladı.

Öte yandan, Libya’daki ABD Büyükelçiliği, çimento ve inşaat sektörlerine adanmış en büyük ticaret fuarı olan ve geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen ‘World of Concrete’ fuarındaki Libya iş delegasyonunun, on yıl içinde Libya’dan ABD’ye yapılan en büyük ticaret misyonu olduğu bilgisini verdi.

Büyükelçilik açıklamasında, bu katılımın Libyalı ve ABD’li taraflar arasındaki yakın işbirliğinin sonucu olduğunu vurgulayarak, ABD-Libya ticari bağlarını daha da güçlendirmek için gelecekte daha fazla etkinlik düzenlenmesi yönündeki isteği ifade etti.

Diğer taraftan, Lockerbie saldırısının zanlısı eski Libya istihbarat görevlisi Ebu Akile Mesud’un savunmasını üstlenmek için bir hukuk ekibiyle bir anlaşma yapma sürecinde olduğu bildirildi.

Yerel basına göre, ailesi Ebu Akile Mesud’u hapishanede ziyaret etmek için Tunus’taki ABD büyükelçiliğinden vize alma sürecinde olduğunu açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya