Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya yakınlarında batan kargo gemisinin 8 mürettebatı hala kayıp

Japonya yakınlarında batan kargo gemisinin 8 mürettebatı hala kayıp

Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 13:15
Batan kargo gemisindeki mürettebatı arayan Japonya Sahil Güvenliği’ne ait gemi (AFP)

Japonya ve Güney Kore Sahil Güvenlik güçleri, dün gece Doğu Çin Denizi'ndeki Japon takımadalarının güneybatı kıyılarında batan kargo gemisinin 22 mürettebatından 8’ini aramaya devam ediyor.

AFP’ye konuşan Japonya Sahil Güvenliği Sözcüsü, “Şu ana kadar toplam 14 kişi kurtarıldı. Durumlarını ve uyruklarını hala bilmiyoruz” dedi.

Nagasaki Limanı’na nakledilen kazazedelerden 6’sını bulan Güney Kore Sahil Güvenliği ise, 11 kişinin ‘bilincinin kapalı’ durumda olduğunu bildirdi.

Hong Kong bandıralı 6 bin 551 tonluk Jintan isimli kargo gemisi, dün akşam SOS çağrısında bulunarak Nagazaki açıklarında battı.

Japonya Sahil Güvenliği’ne göre, o sırada bölgede olan üç ticari gemi kazazedelerin birçoğunu kurtarmayı başardı.

Tokyo ve Seul’deki yetkililer, Japonya Sahil Güvenliği’ne ait uçak ve iki geminin sahada olduğunu, Japonya ve Güney Kore’den diğer gemilerin takviye olarak gelmesinin beklendiğini söyledi.

Jintan isimli kargo gemisi, Doğu Asya’yı vuran alışılmadık derecede şiddetli soğukların olduğu bir dönemde battı. Kaza mahalline en yakın adalardaki gündüz sıcaklıkları en fazla 3 dereceye ulaşıyor.

Japonya Sahil Güvenliği’ne göre, Jintan mürettebatında toplam 14 Çinli ve 8 Myanmarlı vardı.


Editörün Seçimi

Multimedya