Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya, Leopard tanklarını Ukrayna'ya teslim etme kararı aldı

Almanya, Leopard tanklarını Ukrayna'ya teslim etme kararı aldı

Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 14:00
Alman Leopard 2 tankı (Arşiv-DPA)

Alman hükümeti bugün, Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarını göndereceğini duyurdu.

Reuters haber ajansına göre, Alman hükümeti, Ukrayna kuvvetlerinin yakın bir zamanda Almanya’da eğitileceğini ve Berlin’in lojistik malzeme ve mühimmat sağlayacağını aktardı.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Hepstreit, Almanya'nın Ukrayna'ya Alman ordusunun envanterinden 14 Leopard 2A6 tankı teslim etmeyi planladığını söyledi.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Ukrayna'ya sevk etmeyi planladığı Abrams tanklarının etkisinin büyütülmemesini gerektiğini belirterek "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek" açıklamasında bulundu.

Peskov, bu hafta başlarında Ukrayna'ya herhangi bir Alman tankı tedarikinin Moskova ile Berlin arasındaki ikili ilişkilerde "silinmez bir iz" bırakacağını açıklamıştı.

Peskov ayrıca, Ukrayna'ya gönderilen Batı silahlarının yalnızca çatışmayı uzatacağını ve Ukraynalı sivillerin acılarını şiddetlendireceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya