Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı Sudani’den DEAŞ’la mücadele mesajı

Irak Başbakanı Sudani’den DEAŞ’la mücadele mesajı

Irak Başbakanı, ülkesinin DEAŞ ile mücadelede NATO ile ortaklığına vurgu yaptı
Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 11:45
Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, NATO Müşterek Kuvvetler Komutanı’nı kabul etti (Irak Başbakanlık Medya Ofisi)

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani, ülkesinin terörle mücadele alanında NATO ile ortaklık taahhüdünü vurguladı. Önceki akşam Irak'ın NATO Müşterek Kuvvetler Komutanı’nı kabul eden Sudani, güvenlik güçlerine eğitim sağlayarak terörizm karşısında Irak'ı destekleyen NATO’nun konumunu çok takdir ettiğine değinerek, ülkesinin NATO ortaklık taahhüdünü ve "ortak eylemi sürdürme konusundaki istekliliğini” vurguladı.

Irak Başbakanlık Medya Ofisi, Sudani’nin "Irak'ta güvenliği sağlamlaştırmanın önemine ve bunun bölge ve dünya güvenliğine yansımasına" atıfta bulunduğunu, ayrıca Irak güvenlik güçlerinin terörle mücadele alanında ileri bir aşamaya geçtiğini söylediğini bildirdi.

Sudani’nin DEAŞ’la mücadele alanında NATO ile ortaklığı yenileme iddiası özellikle Irak'ta yabancı güçlerin varlığını reddeden ve İran'a yakın olan siyasi çevrelerin yabancı güçler konusunda yeniden tartışmalar yaşadığı bir zamana denk geliyor. Sudani’nin tutumu, Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in önümüzdeki ayın başlarında Washington'a yapacağı ziyaret planladığına dair haberler arasında geldi. Ülkede dolar krizinin hakim olduğu bir dönemde Hüseyin'in ve ardından Irak Başbakanı’nın Washington’a yapacağı ziyarette Irak'taki ABD varlığına ilişkin stratejik çerçeve anlaşmasının tartışılması konusu hakim olacak.

ABD dolarının Irak yerel para birimi karşısındaki düşüşü, özellikle ABD Federal Bankası'nın bazıları İran'a kaçak para kaçakçılığı yapan yaklaşık 16 Irak bankasına uyguladığı yaptırımların ardından son zamanlarda daha da kötüleşti. Irak Başbakanı’nın geçtiğimiz hafta ABD'nin Kuzey Afrika ve Ortadoğu Koordinatörü Brevet McGurk ile yaptığı görüşmede, yabancı güçlerin Irak'ta kalması gerektiğine ilişkin önceki açıklamaları bir dizi silahlı grubu kızdırdı.

Irak askeri teşkilatı, Irak kuvvetleri için özellikle istihbarat ve lojistik destek açısından hala yabancı eğitmenlere ihtiyaç olduğuna inanıyor. Silahlı gruplar da dahil olmak üzere Irak siyasi güçleri; İran tarafından yönlendirilen Haşdi Şabi veya onun dışında ülkede yabancı varlığına gerek olmadığını düşünüyor. Bu taraflar özellikle İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El-Mühendis'in 2020'nin başlarındaki başkent Bağdat’ta öldürülmesinin ardından eski Başbakan Mustafa el-Kazimi üzerindeki baskılarını artırırken, (Şii) Koordinasyon Çerçevesi’nin adayı olan Sudani’nin başbakan olarak atanması NATO veya ABD’lilere ilişkilerin kuralların hiçbirini değiştirmedi.

Halihazırda başkente çok yakın bölgelerden Termiye gibi ülkenin bazı alanlarında faaliyet gösteren DEAŞ Irak için büyük tehdit oluşturmamasına rağmen bir Birleşmiş Milletler (BM) heyeti terör örgütü DEAŞ’ın bir kısmının daha önce hem Irak hem de Suriye'de kullanılmış olan kimyasal silahlara sahip olduğunu ortaya çıkardı. BM uzmanları tarafından hazırlanan bir raporda, örgütün kimyasal silah kullandığına dair tanık ifadelerinden belgesel ve dijital kanıtları yer aldı. Uzmanlar, Güvenlik Konseyi'ne sundukları raporda, DEAŞ’ın roket, havan topu, roket güdümlü el bombası mühimmatı, kimyasal savaş başlıkları ve el yapımı patlayıcılar ürettiğini belirtti. Raporda, terör örgütünün satın alma ve liderlik unsurlarıyla bağlantılara ilişkin mali ve lojistik düzenlemelerin olduğu kanıtlara atıfta bulunularak, Irak genelinde şüpheli silah üretim ve kullanım faaliyetleri bölgelerinin daha iyi anlaşıldığına işaret edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya