Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ordusu Cenin'de katliam yapıyor... 9 Filistinli hayatını kaybetti: 'Ordu hareket eden her şeye ateş ediyor'

İsrail ordusu Cenin'de katliam yapıyor... 9 Filistinli hayatını kaybetti: 'Ordu hareket eden her şeye ateş ediyor'

Perşembe, 26 Ocak, 2023 - 13:00
Bugün Cenin'deki çatışmalardan (AFP)

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin bugün (Perşembe) Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği operasyonda 9 Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, ölü sayısının 'biri yaşlı kadın da dahil olmak üzere 9'a' yükseldiğini duyurdu. Bakanlık, Cenin Mülteci Kampı'ndaki durumun çok kritik olduğunu, İsrail ordusunu Cenin Hastanesinin içine gaz bombası attığını açıkladı.


Hamas ve İslami Cihad hareketi ise üyelerinin, Cenin kampına saldıran İsrail güçleriyle çatışmaya girdiğini açıkladı.

AP'nin haberine göre, Bakanlık, ölenlerden 24 yaşındaki Saib Al-Azriki'nin vurulduktan sonra ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını açıkladı. 

AFP'ye konuşan Cenin Vali Yardımcısı Kemal Ebu el-Rub, "Cenin ve kampta gerçek bir savaş halinde yaşıyoruz. İsrail ordusu her şeyi yok ediyor ve hareket eden her şeye ateş ediyor" dedi. 

El-Rub'a göre İsrail operasyonu sabah saat 07.00'da başladı ve hala devam ediyor.


İsrail ordusu, yaklaşık bir yıldır Cenin mülteci kampında operasyonlar yürütüyor.

İsrail'in geçen yıl 19 kişinin ölümüne neden olan bir dizi saldırı ve tutuklama kampanyası başlatmasından bu yana İsrailliler ve Filistinliler arasındaki gerilim tırmandı. Geçen yıl İsrail'in düzenlediği saldırılarda yaklaşık 150 Filistinli öldürüldü.

İsrail makamları, operasyonların 'militan ağları dağıtmayı ve gelecekteki saldırıları engellemeyi' amaçladığını söylüyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya