Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya'da etnik çatışmalarda onlarca sivil can verdi

Etiyopya'da etnik çatışmalarda onlarca sivil can verdi

Perşembe, 26 Ocak, 2023 - 09:00
AA

Etiyopya'nın Amhara eyaletinde Oromo ve Amhara etnik grupları arasında çıkan çatışmada onlarca sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

The Associated Press'in (AP) haberine göre, Oromo Kurtuluş Ordusu (OLA), Jewuha köyünde Amhara özel kuvvetlerince kullanılan bir kampa saldırdı.

Çatışma diğer köylere yayılırken, görgü şahitleri şimdiye kadar onlarca kişinin öldüğünü aktardı.

Shewa Rabit Hastanesi'nden bir doktor, pazartesiden bu yana çok sayıda cesedin yanı sıra yaralıların hastaneye getirildiğini söyledi.

Amhara eyalet yetkilileri, çatışmaları doğrulayarak durumun kontrol altına alınması için federal ve yerel güçlerle çalıştıklarını belirtti.

Çatışmalar sonrası binlerce kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Amhara ve Oromo etnik grupları zaman zaman sınır anlaşmazlıkları ve bölgedeki kontrolü sağlamak amacıyla birbiriyle çatışıyor.

Etiyopya hükümetinin terör örgütü olarak tanımladığı OLA, Tigray'da savaşın görüldüğü son 2 yılda saldırılarını artırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya