Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM: Kuzey Kore ve Güney Kore birbirlerinin hava sahasına İHA’lar göndererek ateşkesi ihlal etti

BM: Kuzey Kore ve Güney Kore birbirlerinin hava sahasına İHA’lar göndererek ateşkesi ihlal etti

Perşembe, 26 Ocak, 2023 - 12:30
İHA (Arşiv)

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC), Kuzey Kore ve Güney Kore’nin geçtiğimiz ay birbirlerinin hava sahasına insansız hava araçları (İHA) göndererek, Kore Ateşkes Anlaşması’nı ihlal ettiğini bildirdi.

26 Aralık tarihinde, Kuzey Kore’ye ait 5 İHA Güney Kore’nin hava sahasını ihlal etti. Bunun ardından, Güney Kore ordusu savaş uçaklarını havalandırdı ve helikopterlerden atış yapıldı.  Ayrıca Seul, askeri bölgeleri fotoğraflamak için Kuzey Kore’ye keşif uçakları gönderdi.

ABD, 1950’den 1953’e kadar süren Kore Savaşı’nın ateşkes ile sona ermesinden beri, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge’nin denetlenmesine yardımcı olan BM’ye liderlik ediyor.

UNC Askeri Ateşkes Komisyonu Özel Soruşturma Ekibi, ateşkesin herhangi bir şekilde ihlal edilip edilmediğini belirlemek için hava sahası ihlaline ilişkin özel bir soruşturma yürüttü.

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Güney Kore ordusunun İHA operasyonu, Kuzey Kore’nin İHA istilasına karşı bir meşru müdafaa olduğu için ateşkes anlaşması ile buna sınırlama getirmiyor” dedi.

Kuzey Kore ise, İHA operasyonlarıyla ilgili yorum yapmadı.


Editörün Seçimi

Multimedya