Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı tanınmış aktivist Araş Sadeghi’ye 5 yıl 8 ay hapis cezası

İranlı tanınmış aktivist Araş Sadeghi’ye 5 yıl 8 ay hapis cezası

Cuma, 27 Ocak, 2023 - 06:45

İran mahkemesi, Mahsa Amini’nin ölümünden bu yana ülkeyi kasıp kavuran protestolara katıldığı için aktivist Araş Sadeghi’yi 5 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sadeghi, Ekim ayında protesto hareketi zirvedeyken gözaltına alınmış ve bir hafta önce kefaletle serbest bırakılmıştı.

AFP’nin haberine göre, Sadeghi’nin avukatı Ramin Safarnia, “Müvekkilim ‘ulusal güvenliğe karşı yasadışı toplanma suçundan beş yıl ve ‘rejim aleyhinde propaganda yapma’ suçundan sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı” dedi.

2009’dan bu yana birden fazla kez hapse atılan Sadeghi’nin bu kararın ardından tutuklanıp tutuklanmadığı henüz bilinmiyor. 

İran’da bu tür davalarda sanıklar hakkında hüküm verilirken şartlı tahliyede kalmaları, ancak daha sonra yetkililer tarafından cezalarını çekmek üzere çağrılmaları nispeten yaygın.

Avukat ayrıca, Tahran Devrim Mahkemesi’nin Sadeghi’nin internete girmesinin yanı sıra ülkeyi terk etmesi, Tahran ve Kuzey vilayetlerine seyahat etmesini iki yıl süreyle yasaklandığını bildirdi.

Bu kısıtlamaların ne zaman yürürlüğe gireceği ve internet yasağının ne kadar süreceği henüz netlik kazanmadı.

Sadeghi’nin babası Twitter üzerinden kararı eleştirerek, “Aman Tanrım! Bu adil bir karar mı?” diye yazdı.

Ailesine göre, kanser olan Sadeghi’nin özel ilaçlara ihtiyacı var ve sağlığı hassas durumda.

2013 yılında ulusal güvenlik suçlamasıyla 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Sadeghi, 2016 yılında cezasını çekmeye başladı, ancak sağlık sorunları nedeniyle 5 yıl sonra serbest bırakıldı.

Yurtdışında Farsça yayın yapan medyaya göre, Sadeghi’nin eşi, gazeteci ve aktivist Golrokh İbrahimi de Eylül ayında gözaltına alındı ve hala hapishanede.

İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA), İranlı yetkililerin protestolara yönelik kanlı müdahalesinde 71’i 18 yaş altı olmak üzere 527 kişi hayatını kaybetti. İran güvenlik güçleri arasında da 70 kişi öldü.

HRANA’ya göre, son protesto dalgasının vurduğu 164 şehir ve bölgede 19 bin 571 kişinin gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

Yetkililer, güvenlik servisleri ve yargı tarafından tutulan toplam tutuklu sayısına ilişkin bir rakam vermedi.


Editörün Seçimi

Multimedya