Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail polisi, serbest bırakılan Kerim ve Mahir Yunus’un ailelerine ait paraya ve araca el koydu

İsrail polisi, serbest bırakılan Kerim ve Mahir Yunus’un ailelerine ait paraya ve araca el koydu

Cuma, 27 Ocak, 2023 - 08:30
Mahir Yunus serbest bırakıldıktan sonra yakınlarıyla bir araya geldi. (DPA)

İsrail polisi, Savunma Bakanı Yoav Galant’ın emriyle, serbest bırakılan Kerim ve Mahir Yunus’un Ara beldesindeki ailelerinin evine baskın düzenledi. Baskında 500 bin şekel (yaklaşık 150 bin dolar) değerinde paraya ve aileye ait araca el koyuldu.

Polis güçleri yaptığı açıklamada operasyonu, iki tutuklunun söz konusu parayı ve aracı Filistin Otoritesi tarafından kendilerine aktarılan ödeneklerden aldığını iddia eden Bakan Galant’ın emri üzerine gerçekleştirdiklerini bildirdi. Bakana yakın bir kaynak dün Galant’ın imzaladığı emir hakkında “Savunma Bakanlığı’nda Terörizmle Ekonomik Mücadele Dairesi’nin tavsiyesi ve Filistin Yönetimi’nden yeni mali ödeneklerin yapıldığı iddiası üzerine verildi” dedi.

Serbest bırakılan iki esirin ailelerinden bir kaynak da “Bu para ve araç aile malıdır. Toplanarak iki esirin uzun yıllar süren esaretlerini telafi etmek ve hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla hediye olarak tahsis edildi” açıklamasında bulundu. Kaynak, söz konusu mallara el konulmasını ‘İsrail makamlarının Filistin Yönetiminden aylık maaş ve ödenek aldıklarını iddia ederek Filistinli mahkumlara ve ailelerine karşı yürüttüğü bir dizi zulüm ve baskıcı uygulama kapsamındaki bir soygun operasyonu’ olarak değerlendirdi.

İsrail makamları, Kerim Yunus’u bu ayın başlarında ve Mahir Yunus’u ise geçen hafta, İsrail hapishanelerinde 40 yıl geçirdikten sonra serbest bırakmıştı. İki tutsağın sıcak bir şekilde karşılanması İsrail yönetimini öfkelendirdi. Onlara ve ailelerine karşı misilleme yapmaya başladı. Ailenin evlerine birkaç baskın düzenlendi ve aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda aile üyesi sorgulanmak üzere çağrıldı. Kalabalık polis güçleri geçen pazartesi günü, serbest bırakılan Kerim Yunus’un evine baskın düzenledi. Ağabeyinin eşi ve diğer bir akrabası sorgulanmak üzere götürülürken çok sayıda resim ve afişe el konuldu. Kardeşleri Nedim, Hakim ve Tamim’e soruşturma için bir celp mektubu bırakıldı. İsrail polisi geçen hafta cuma akşamı da serbest bırakılan Mahir Yunus ve kardeşi Nadir Yunus’u ‘teröre tahrik’ gerekçesiyle soruşturmaya çağırdı.

Hükümet, özellikle mahkumları hedef alan bir yasa çıkarmak için çalışmalara başladı. Yasa, terör suçundan hüküm giymiş herhangi bir İsrail vatandaşının cezasını çektikten sonra Filistin Otoritesi’nden maaş veya sosyal yardım alması halinde sınır dışı edilmesini gerektiriyor.

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Kerim ve Mahir Yunus Suriye’ye sınır dışı edilene kadar dinlenmeyeceğini duyurdu. İçişleri Bakanı Aryeh Deri de Yunus’un yakınlarının sınır dışı edilmesi için hükümetin adli müşavirine talepte bulundu.

Kerim Yunus’un esaret altındayken el-Fetih Hareketi’nin Merkez Komite üyeliğine seçildiği biliniyor. Kendisi, pozisyonu gereği siyasi faaliyetleri için ödeme alıyor. Görünüşe göre İsrail istihbaratı, Kerim Yunus’un vatanını terk etmesi veya en azından Batı Şeria’ya taşınması için kendisini umutsuzluğa düşürmeye çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya