Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da çalışma saatlerini ihlal eden dükkanlara ceza yağdı

Mısır’da çalışma saatlerini ihlal eden dükkanlara ceza yağdı

Cuma, 27 Ocak, 2023 - 12:15
Kahire’deki yüksek gerilim hatları ve elektrik direkleri (Reuters)

Mısır İçişleri Bakanlığı, hükümet tarafından Eylül ayından itibaren, ülkenin doğalgaz ihracatını artırmak ve ülke içinde faaliyet gösteren elektrik santrallerindeki kullanımı azaltmak amacıyla, elektrik tüketimini rasyonalize etme planı çerçevesinde uygulanan ‘kapatma kararına uymayan’ dükkan sahiplerine yönelik bir gün içinde 391 cezayı imzaladığını açıkladı.

Dün (Perşembe) yapılan açıklamada “İçişleri Bakanlığı, kapanış saatlerini ihlal etmeleri sebebiyle dükkan sahiplerine karşı gerekli yasal tedbirler alındı. İhlaller, Cumhuriyet Savcılığına sunulmaya başlandı” ifadelerine yer verildi.

Yaklaşık 4 ay önce Mısır, ‘kamuya açık dükkanların, alışveriş merkezlerinin, restoranların, kafelerin açılış ve kapanışlarında kış saati sistemini’ uygulamaya başladı. Mısır hükümeti, bu adımla ‘gaz ihracatını artırmayı’ hedeflediğini söyledi.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli hükümetinin rasyonalizasyon planı ilk kez gündeme getirildiği sırada “Rusya-Ukrayna krizi ile bağlantılı olarak dünyanın çeşitli enerji kaynaklarında tanık olduğu kriz, her türlü enerji tüketimini rasyonelleştirmek için entegre bir plan uygulamamızı gerektiriyor” açıklamasında bulunmuştu.

Mısır Bakanlar Kurulu kararına göre, kış uygulaması ​​Nisan ayının sonuna kadar devam edecek. Restoran, kafe ve pazarlar dışındaki tüm mağaza ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri her gün 07.00-22.00 arasını kapsıyor. Çalışma saatleri perşembe ve cuma günleri ile devletin resmi tatillerinde ise saat 23.00’de kapanacak şekilde uygulanıyor.

Alışveriş merkezleri dahil olmak üzere restoran, kafe ve pazarların kış mevsimindeki çalışma saatleri ise her gün sabah 05.00-24.00 saatlerini kapsıyor. Perşembe ve cuma günleri ile resmi tatil günlerinde ise sabah 01.00’de kapanacak şekilde uygulanıyor.

Medbuli, Mısır’ın Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle, petrol ürünlerindeki artış ışığında ülke için gerekli olan 450 milyon dolar sağlayacak ihracat hacmini artırmak için yıl boyunca elektrik santrallerine pompalanan doğal gaz hacminin ortalama yüzde 15’i oranında fazla miktar elde etmeyi amaçladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya