Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna’nın doğusundaki Vuhledar şehrinde şiddetli savaş sürüyor

Ukrayna’nın doğusundaki Vuhledar şehrinde şiddetli savaş sürüyor

Cuma, 27 Ocak, 2023 - 17:45
Ukrayna’nın doğusundaki Vuhledar şehri yakınlarında Rus bombardımanının ortasında dumanlar yükseliyor (Reuters)

Kiev ve Moskova, Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın doğusunda girmeye çalıştığı Vuhledar şehrinde ‘şiddetli’ bir savaşın etkili olduğunu duyurdu.

AFP’nin haberine göre, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk Halk Cumhuriyeti adlı bölgenin ayrılıkçı lideri Denis Puşilin, işgal başlamadan önce yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı Vuhledar şehrinden ‘iyi haberler’ beklediğini bildirdi.

RIA Novosti’ye konuşan Puşilin, “Şehrin kuşatılması ve özgürleştirilmesi bazı sorunları çözecek” diyerek, bu zaferin Pokrovsk ve Korakhove kasabalarına bir saldırının önünü açarak ‘cephedeki güç dengesini değiştirmeye’ izin verebileceğini vurguladı.

Danışmanı Ian Gagin ise, Tass haber ajansına şiddetli çatışmalar yaşandığını ve Rus kuvvetlerinin şehrin güneydoğu ve doğusunda bulunduğunu söyledi.

Öte yandan, doğudaki Ukrayna ordusunun sözcüsü Sergey Cherevaty, şiddetli çatışmaların meydana geldiğini ve Rus kuvvetlerinin püskürtüldüğünü açıkladı.

Cherevaty bir televizyon kanalına verdiği demeçte, “Düşman gerçekten burada başarı elde etmeye çalışıyor, ancak bunu Ukrayna savunma güçlerinin çabaları sayesinde başaramadı. Düşman başarısını abartıyor. Kayıpları karşısında geri çekiliyor” diye ekledi.

Ukrayna bu hafta, Rus ordusunun ağır kayıplara rağmen Moskova’nın aylardır hedef aldığı Vuhledar ve Bahmut başta olmak üzere doğudaki saldırılarını yoğunlaştırdığını duyurdu.

Rus kuvvetleri ve Wagner paramiliter grubu, geçtiğimiz günlerde Bahmut’un kuzeyindeki Soledar şehrini ele geçirdi.

Bu Kremlin için, bir dizi küçük düşürücü başarısızlığın ardından aylar sonra ilk önemli başarı oldu.

Rusya, Ukrayna cephesini yarıp geçmek ve Donbas bölgesinin geri kalan geniş alanlarını ele geçirmek amacıyla yüzbinlerce yedek asker ve hükümlü seferber etti.


Editörün Seçimi

Multimedya