Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron, eleştirilere rağmen Rusya ile iletişimi kesmeyeceğini açıkladı

Macron, eleştirilere rağmen Rusya ile iletişimi kesmeyeceğini açıkladı

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 11:00
Yeni yıl münasebetiyle Elysee Sarayı'nda düzenlenen resepsiyonda Macron (AFP)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisine yöneltilen eleştirilere rağmen Rusya ile görüşmeye devam edeceğini açıkladı ve Çin'i Ukrayna'daki 'emperyalist savaşa' karşı ses çıkarmaya çağırdı.

France 24 kanalında yer alan habere göre, Macron, dün akşam (Cuma) Elysee Sarayı'nda düzenlenen bir resepsiyonda, "Egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı konusunda tüm ülkelerimizin benimsemesi gereken bir pozisyon var" dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı, "Geçmişte bazıları beni Rusya ile konuştuğum için (Devlet Başkanı Vladimir Putin) eleştirdi ama ben onlarla konuşmaya devam edeceğim" dedi. 

Macron, Çin'in Ukrayna savaşına ilişkin tutumuyla ilgili olarak ise "Emperyalist bir savaşa göz yumarsak, özgür ve istikrarlı bir uluslararası düzenin varlığını kim savunabilir?" açıklamasında bulundu.

Asya ülkelerinde faaliyet yürüten bir dizi ekonomik ve akademik ismin önünde konuşan Macron, "Bu sistemden hepimiz sorumluyuz" vurgusu yaptı.

Asya-Pasifik bölgesi hakkında konuşan Macron, 'bölge genelinde gerilimi azaltma ve kıtada barış ve istikrara saygının hakim olmasına izin vererek, küresel ısınma gibi günümüzün en büyük zorluklarıyla birlikte yüzleşme' gereğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya