Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Osmanlı yönetimi ve Fransız mandasına tanıklık etti: Suriye’nin İdlib bölgesi, 300’den fazla torunu bulunan en yaşlı sakinine veda etti

Osmanlı yönetimi ve Fransız mandasına tanıklık etti: Suriye’nin İdlib bölgesi, 300’den fazla torunu bulunan en yaşlı sakinine veda etti

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 12:00
Nura Himiş’in ölümünden birkaç ay önceki hali ve kimliği (İdlib haber sayfası)

Suriyeli aktivistler ve Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib halkı dün (Cuma), Nura Şarşut adı ile bilinen bölgenin en yaşlısı olan Nura Himiş’in hayatını kaybettiğini öğrendi. 136 yaşında olduğu söylenen kadının, geçen yüzyılın başı ve ortalarında Osmanlı yönetimi ve Suriye’deki Fransız mandasına tanık olduğu belirtildi.

Nura, İdlib’in 20 kilometre batısındaki el-Vastani Dağları’ndaki Umm er-Riş köyünde doğdu, onlarca yıl önce aldığı kimlik kartına göre doğum tarihi resmi olarak 1901 olarak kaydedildi. Oğulları, kızları ve köyündeki bazı insanlar, Osmanlı’nın hüküm sürdüğü dönemde özellikle de Himiş’in doğduğu dağlık ve ücra bölgelerde Suriyelilere yönelik resmi dairelerin olmaması nedeniyle kadının kimlik kartını ancak 18 yaşına geldikten sonra aldığını anlattı.

Torunlarından biri, büyükannesi Nura’nın yaklaşık 136 yaşına kadar yaşadığını, hayatının yarısından fazlasını, kocasının yaklaşık 60 yıl önce vefat etmesinden sonra dul olarak yaşadığını, birçok erkek ve kız çocuğunun yanı sıra 300’den fazla torunu olduğunu söyledi. Torununa göre, 40 yılı aşkın bir süre ebe olarak çalışan kadın, 60 yaşına kadar çalışmaya devam etti. O yıllarda köyünün yoksul ve yardıma muhtaç insanlarına yardım etti. Tarlada çalışarak ve koyun otlatarak kazandığı para ile taş ve inşaat malzemeleri alarak köydeki tek camiyi inşa etmek için çalıştı. Sonrasında sağlığı bozuldu ve kızlarından biri ölümüne kadar onunla ilgilendi.

Nura ile akraba olan Umm er-Riş köyünde yaşayan 70 yaşındaki Ahmed el-Ali, geçen yüzyılın 40’lı yılların başında doğduğunu, Nura’nın köydeki yaşlı kadınlardan biri olduğunu, ona hayatında olanlara dair hikayeler anlattığını söyledi. Kadının 1914 yılında, Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya ile İtilaf Devletleri'ne karşı Osmanlı ordusu saflarında ilan edilen seferberliğin yanı sıra 1946’da Fransızların Suriye’den tahliyesine kadar Fransız Mandası da tanık olduğunu belirtti.

Ahmed el-Ali “Nura hayatı boyunca zeytinyağı, incir, koyun sütü ve ürünleri ile tandır ekmeği gibi tamamen doğal gıdalarla beslendi. Yaklaşık bir yıl önce kendini halsiz hissetmeye başladı ve sağlığı bozuldu. Halsizlik, hareket edememe ve işitme kaybı yaşadı. Şu anda 80 yaşını geçmiş olan kızı Hatice, onunla ilgilendi ve hizmet etti” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya