Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, CIA ve FBI’ın internet sitelerine erişim engeli getirdi

Rusya, CIA ve FBI’ın internet sitelerine erişim engeli getirdi

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 12:15
Rusya Federal Bölge Servisi, Şubat ayından bu yana 4 bin 300'den fazla alan adını engelledi (Reuters)

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) dün, CIA ve FBI'ın internet sitelerine 'yalan haber' yaydıkları gerekçesiyle erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Rus haber ajansları, Roskomnadzor’un Rusya'daki sosyal ve siyasi durumu istikrarsızlaştırmayı amaçlayan içerikler yayınlayan ‘düşman’ devletlere ait bir dizi kaynağa erişimi kısıtladığını aktardı.

TASS haber ajansı, CIA ve FBI’a ait internet sitelerini Rus silahlı kuvvetlerinin güvenirliğini zedeleyen yanlış bilgiler yaydığını bildirdi.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Rus yetkililerin bu eyleminin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

FBI, CIA ve Roskomnadzor yetkilileri, söz konusu gelişme hakkında açıklamada bulunmadı.

Rusya, silahlı kuvvetlerini karalamayı 5 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek bir suç haline getirirken, ordu hakkında kasten ‘yanlış bilgi yayınlama’ suçu en fazla 15 yıl hapis cezası öngörüyor.

Rusya geçtiğimiz yılın Şubat ayında on binlerce kuvvetini Ukrayna'ya gönderdiğinden bu yana Roskomnadzor bazı yabancı haber sitelerinin yanı sıra Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağ platformlarını engelledi.

Rusya'da engellenen web sitelerini izleyen bir izleme şirketi olan Top 10 VPN, federal servisin yüzde 85’i Ukrayna, Rusya ve uluslararası haber siteleriyle ilgili 4 bin 400 aşkın siteyi engellediğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya