Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim stratejisini değerlendirdi: "Müjdelerle destek toplamaya çalışıyor"

Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim stratejisini değerlendirdi: "Müjdelerle destek toplamaya çalışıyor"

"Muhalefetin Erdoğan'a çok büyük darbe indirme şansı vardı ama başaramadılar"
Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 11:45
Normalde 18 Haziran'da yapılması planlanan seçimlerin, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 14 Mayıs'ta düzenlenmesi öngörülüyor (Reuters)

ABD'nin tanınmış gazetelerinden Washington Post (WP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimler öncesinde izlediği stratejileri değerlendiren, kuruluşun İstanbul Büro Şefi Kareem Fahim'in imzasını taşıyan bir analiz yayımladı.

"Şimdiye kadarki en zor seçimle karşı karşıya kalan Erdoğan, 'müjdelerle' seçmenlerin gönlünü fethetmeye çalışıyor" başlıklı yazıda, seçimler yaklaşırken Cumhurbaşkanı'nın, halkın desteğini kazanabilmek için vergi affı, asgari maaş zammı, ucuz kredi ve öğrenim kredisi borç faizlerinin silinmesi gibi ekonomik hamleler yaptığına dikkat çekildi.

Sabancı Üniversitesi'nden siyaset bilimci Berk Esen'in görüşlerine de başvuran WP, Esen'in "Enflasyon, Erdoğan'ın tabanını yiyip bitirdi" yorumunu öne çıkardı.

Analizde Esen'in, seçimlerin en büyük meselesinin ekonomi olacağı, Erdoğan'ın bu krizle başa çıkması durumunda kendi tabanındaki memnuniyetsiz kesimleri yeniden kazanabileceği değerlendirmesi de paylaşıldı.


"Muhalefet fırsatı kaçırdı"

Yazıda, muhalefetin adayını açıklamamasının Erdoğan'ı güçlendirdiği görüşü aktarılan Berk Esen'in şu sözlerine de yer verildi:

"Muhalefetin Erdoğan'a çok büyük darbe indirme şansı vardı ama bunu gerçekten başaramadı."

WP'nin analizinde Cumhurbaşkanı için "Medyaya yönelik yıllardır süren ve bağımsız haberciliği engelleyen hükümet baskısı da dahil, yönetimine kafa tutanları engellemek için geniş ve otokratik yetkiler kullandı" yorumu da yapıldı.

Bunlara örnek olarak HDP'ye yönelik kapatılma davası ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezası gösterildi.

14 Aralık'ta görülen duruşmada, Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle İmamoğlu'na iki yıl 7 ay 15 günlük hapis cezası verilmiş ve kendisi hakkında siyasi yasak süreci başlatılmıştı. Daha sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, kararın usul ve esas yönünden yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle istinafa başvurmuştu. İBB Başkanı'nın cezası henüz kesinleşmedi.

WP, cezanın kesinleşmesi halinde İmamoğlu'nun Erdoğan'a rakip olarak yarışamayacağını da hatırlattı.


"Bu maliyetleri kim ödeyecek?"

"Enflasyon, Erdoğan için temel zayıf noktalardan biri" yorumunun yapıldığı analizde, Kadir Has Üniversitesi'nden Erinç Yeldan'ın "Halkın enflasyona karşı kendisini koruyabileceği bir mekanizma yok" görüşüne de yer verildi.

WP, Yeldan'ın şu değerlendirmelerini öne çıkardı:

"Hükümetin duruma yanıtı, finansmanı epey şüpheli olan ücret destek programlarıyla işgücü piyasasına gelişigüzel, geçici ve düzensiz müdahalelerden ibaret. Siyasi açıdan bu, Erdoğan'dan gelen bir hibe ve kendisinin gösterdiği bir minnettarlık şeklinde sunuluyor. Ekonomik açıdansa 'Günün sonunda bu maliyetleri kim ödeyecek?' sorusu doğuyor."

WP, konuştuğu İstanbullu yurttaşlardan Nurten Çaylak'ın, eşinin kazandığı asgari maaşla ancak kiraların ödeyebildiklerini söylediğini aktardı.

Yazıda, Kurtuluş semtinde yaşayan 44 yaşındaki kadının önceki seçimlerde Erdoğan'a oy verdiğini ama bu sefer farklı bir kişiyi tercih edeceğini söylediği de ifade edildi.


"Artık orta sınıf yok"

Gazete, konuştuğu İstanbullu yurttaşlardan Ersin Fuat Ülkü'nün, devletin sağladığı yardımların restoranını ayakta tutmakta yetersiz kaldığını ve ailesiyle Almanya'ya taşınmayı planladıklarını söylediğini aktardı.

Değerlendirme yazısı, Fatih semtinde yaşayan 40 yaşındaki Ülkü'nün "Artık orta sınıf yok. Ya çok zenginler ya da çok yoksullar var" sözleriyle noktalandı.


Independent Türkçe, Washington Post


Editörün Seçimi

Multimedya