Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Devlet Yüksek Konseyi, başlıca kurumların idaresini karara bağladı

Libya Devlet Yüksek Konseyi, başlıca kurumların idaresini karara bağladı

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 12:45
Libya Temsilciler Meclisi’nden bir heyet, Yüksek Konsey üyeleriyle siyasi gelişmeleri görüştü. (Yüksek Konsey)

Libya Devlet Yüksek Konseyi, ülke içerisinde beş egemenlik pozisyonu üstlenecek adayların dosyalarını tasnif etmekle görevli komitesinin çalışmalarının sona erdiğini duyurdu.

Konseyin basın dairesinin geçen perşembe akşamı sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yayımladığı aday listelerine göre Seçim Komisyonu Başkanlığı’na başvuranların sayısı 19’a, Sayıştay Başkanlığı’na başvuranların sayısı da 26’ya ulaştı. Ayrıca Libya Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı için 20, İdari Kontrol Kurumu Müsteşarlığı için 83, Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Kurumu Müsteşarlığı için 17 aday başvurdu.

Üst Kurul, adaylık şartlarını taşıyan adayların 5 ila 10 dakika arasında, kurumun hedef pozisyona yönelik gelişimine ve çalışma programına yönelik kişisel tanıtım, mesleki özgeçmiş ve vizyonunu içeren bir video sunmaları çağrısında bulunuldu.

Temsilciler Meclisi’nin ilk başkan yardımcısı Fevzi en-Nuveyri’nin de aralarında bulunduğu Temsilciler Meclisi üyeleri, Trablus’ta Yüksek Konsey’i ziyaret ederken, Yüksek Şura Birinci Başkan Yardımcısı Naci Muhtar ile bir araya geldi. Görüşmede siyasi durumdaki gelişmeler, siyasi krizin üstesinden gelinmesi ve seçimlerin bir an önce yapılması konuları ele alındı. Yüksek Konsey’in açıklamasına göre toplantıda, istikrarın sağlanması, eş zamanlı parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesi, Birleşmiş Milletler’in (BM) iç durumu bulandıran ve mevcut sorunu daha da kötüleştiren uluslararası müdahaleye son verilmesi başta olmak üzere bazı noktalar üzerinden uzlaşı sağlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Bölge Sözcüsü Samuel Warburg, tüm tarafları anayasal bir çerçeve ve belirli bir seçim takvimi ile ilgili olarak anayasal bir anlaşmaya varmak için iyi niyetle çalışmaya teşvik etmek amacıyla BM’nin Libya Özel Temsilcisi Abdullah Bathiliy’nin arabuluculuk çabalarına ABD desteğini vurguladı. Yerel medya organlarına konuşan Warburg şu ifadeleri kullandı:

“Libyalı tüm siyasi liderlerin seçimler için uygulanabilir bir tarih belirlemek amacıyla birlikte çalışması önemlidir. ABD’nin hedefi, Libyalı liderlerin mümkün olan en kısa sürede seçim yapmayı kabul ettiğini görmek ve Libya halkının Libya için daha güvenli ve müreffeh bir gelecek inşa edebilecek seçilmiş, birleşik bir hükümet taleplerini karşılamaktır. Libya halkının demokratik yapılar kurma girişimlerinde tutarlı bir şekilde yanında olduk.”

Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki geçici Birlik Hükümeti Dışişleri Bakanı Necla Menguş geçen perşembe akşamı Çek Büyükelçi Jan Vycital ile bir araya geldi. Aktarılana göre Vycital, ülkesinin güvenlik ve istikrarı güçlendirmede Birlik Hükümeti’ne destek verdiğini açıkladı. Yetkili ayrıca seçimlerin bir an önce yapılması için anayasal temelde bir anlaşmaya varmanın önemli olduğunu vurguladı.

Birlik Hükümeti, Maliye Bakanı Halid el-Mebruk’un Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Gazvani ile Dakar 2 Zirvesi sırasında ‘Afrika’da Gıda Güvenliği ve Egemenliği’ sloganı altında, Libya’nın Moritanya’ya olan borçlarının tasfiyesini ve Arap Mağrip Birliği ülkelerinde gıda güvenliğini sağlama yollarını ele aldı. Mebruk, Afrika Bankası’nda Libya Valisi sıfatıyla Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile Senegal’deki Libya yatırımlarını harekete geçirmenin, gayrimenkul, tarım, balıkçılık ve gıda sektörlerine yeni yatırımlar çekilmesinin yanı sıra ikili ilişkileri desteklemenin yollarını görüştü.

Diğer yandan ülkenin doğusunda konuşlu Ulusal Ordu Başkomutanı Mareşal Halife Hafter’e bağlı yerel medya, Mısır makamları tarafından on yıldır tutuklu bulunan altı Libyalı balıkçıyı serbest bırakma çabalarının başarıya ulaştığını duyurdu.

Hafter’in doğrudan müdahalesi ve Mısırlı yetkililerle koordinasyonun ardından altı balıkçının memleketlerine döndüğü belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya