Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna, Batı’dan 300'den fazla tank bekliyor

Ukrayna, Batı’dan 300'den fazla tank bekliyor

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 16:00
Abrams tankları (EPA)

Ukrayna'nın Paris Büyükelçisi Vadym Omelchenko dün, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya 300'den fazla tank teslim edeceğini söyledi.

Omelchenko, dün CNN ve Fransız BFM TV'ye yaptığı açıklamada, “Dün itibariyle birçok ülke Ukrayna'ya 321 tank teslim etme anlaşmasını resmen onayladı” ifadelerini kullandı. Ancak büyükelçi hangi ülkelerin Ukrayna’ya tank sağlayacağını belirtmedi.

Omelchenko'nun sözleri, ABD'nin bu hafta Ukrayna'ya 31 Abrams ana muharebe tankı sağlama sözü vermesi ve Almanya'nın 14 Leopard 2A6S tankı göndermeyi kabul etmesi sonrasında geldi.

İngiltere, 14 Challenger 2 tankı sağlama taahhüdünde bulunurken, Polonya, Alman yapımı Leopard 2 tanklarından bazılarını Ukrayna'ya devredeceğini belirtti.

Diğer yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD'nin Ukrayna'ya muharebe tankı gönderme taahhüdünü kınayarak, Washington’un vekalet savaşı yoluyla hegemonya kazanmak için ‘kırmızı çizgiyi aştığını’ söyledi.

Tankların Ukrayna'ya ne zaman varacağı hala net değil, ancak Omelchenko, teslimat tarihlerinin tank tipine ve ülkeye göre değişeceğini ve zamanlamanın Ukrayna ile Batı arasındaki bir sonraki istişare turunda kararlaştırılacağını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya