Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi, Ermenistan'ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı oldu

Sisi, Ermenistan'ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı oldu

Pazartesi, 30 Ocak, 2023 - 10:45
Mısır ve Ermenistan heyetleri arasında genişletilmiş müzakere oturumu (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Ermenistan'a yaptığı ilk ziyarette Kahire ve Erivan, başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirme konusunda anlaştı. Mısır ve Ermenistan, Rusya-Ukrayna krizindeki gelişmeler ve bu krizin dünya üzerindeki ekonomik yansımaları ile ilgili olarak ortak endişeler konusunda koordinasyon ve istişareyi yoğunlaştırma ihtiyacı konusunda fikir birliğine sahip olduklarını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi'ye göre, Sisi dün Ermenistan’ın başkenti Erivan'da Ermeni mevkidaşı Vahagn Haçaturyan ile basına kapalı görüşmeler yaptı ve ardından genişletilmiş bir müzakere oturumu gerçekleştirdi.

Erivan'da bulunmaktan duyduğu ‘mutluluğu’ dile getiren Sisi, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasından bu yana ülkeyi ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı olduğunu ifade etti. Sisi, Ermeni mevkidaşı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Erivan'a yaptığı ziyaretin ülkesinin Ermenistan'a duyduğu ilgiye dayalı olarak ilişkilerini çeşitli alanlarda geliştirme arzusunu yansıttığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı, ülkesinin tarihsel olarak çeşitli siyasi, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda ve Mısır toplumunun yaşamını zenginleştirmede katkılarını takdir eden on binlerce Ermeni'ye ev sahipliği yaptığını bildirdi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı, Mısırlı mevkidaşının tarihi ziyaretini memnuniyetle karşıladı ve ‘ülkesinin Mısır ile iki ülkeyi birleştiren genişletilmiş bağlardan gurur duyduğunu’ ifade etti. Haçaturyan, Mısır'ın özellikle altyapı ve ulaşım projelerinde başarılı bir deneyime sahip olduğuna değinerek, Ermenistan’ın Mısır ile teknik uzmanlık alışverişi yapma arzusunu dile getirdi.

Sisi, Haçaturyan ile görüşmesinde, Mısır’ın Ulusal Yeşil Hidrojen Strateji projesinin başlatılmasıyla enerji alanındaki başarılarına değinerek, Arap ve Afrika ülkeleriyle yapılan serbest ticaret anlaşmalarının enerji projelerini gelecek vaat eden bir yatırım noktası haline getirdiğini kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı, tarafların ‘iki ülke arasındaki ticaret hacmini, gelecek vaat eden yetenekleri ve seçkin siyasi ilişkileri artırmak için ortak çalışmanın önemi’ konusunda anlaştığını söyledi. İki ülke arasındaki mevcut ekonomik mekanizmaların, başta Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Ortak Komitesi ve İşadamları Forumu olmak üzere, harekete geçirilmesi ve canlandırılması gerektiğine dikkati çeken Sisi, ülkesinin Ermenistan'daki altyapı projelerinin uygulanmasına katılmaya hazır olduğunu ifade etti.

Görüşmede, Ortadoğu ve Kafkasya’nın yanı sıra ortak ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel meseleler masaya yatırıldı. Sisi, koronavirüs salgını ve Rusya-Ukrayna krizinin yansımaları ışığında ortaya çıkan ekonomik krizle insanların iki kat acı çektiği bu aşamada, kalıcı, kapsamlı ve adil bir barışa ulaşmak, barış yolunu tamamlamak ve halklar için daha iyi bir gerçeklik ve insana yakışır bir yaşam sağlamak adına diyalog, müzakere ve yorulmak bilmeyen çalışmanın öneminin vurgulandığını söyledi.

Sisi ve Haçaturyan, ilgili devlet kurumları arasında bilimsel, teknolojik, spor ve kültürel alanlarda işbirliği için bir dizi ortak anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı. Ayrıca yatırım alanında kurumsal işbirliği içinde anlaşma sağlandı.

Bu bağlamda Radi’ye göre Sisi, dün Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile uluslararası ve bölgesel krizlerin yanı sıra bu durumun Avrupa kıtasının güvenliği üzerindeki yansımalarını inceleyen görüşme gerçekleştirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, özellikle Rusya-Ukrayna krizindeki gelişmeler ve bunun dünya üzerindeki ekonomik yansımaları açısından Doğu Avrupa ve Güney Kafkasya bölgesiyle ilgili olarak koordinasyon ve istişareyi yoğunlaştırma ihtiyacı konusunda iki tarafın anlaştığını bildirdi.

Radi, tarafların yasadışı göçle kapsamlı bir perspektifle mücadele etmek adına ortak işbirliğini güçlendirme ve bunu teşvik eden ana nedenleri ortadan kaldırmak için çalışma ve uluslararası toplumun terörizme karşı birleşme ihtiyacı üzerinde fikir birliğine vardığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya