Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Blinken, İsrailli ve Filistinliler arasında gerginliği azaltma çağrısında bulundu

Blinken, İsrailli ve Filistinliler arasında gerginliği azaltma çağrısında bulundu

Pazartesi, 30 Ocak, 2023 - 14:45

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığı çözmenin tek yolunun iki devletli çözüm olduğunu vurgulayarak, taraflara itidalli olma ve gerilimi düşürme çağrısında bulundu.

Blinken, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile bugün Kahire’de düzenlediği basın toplantısında, “Tarafları ortalığı yatıştırmak için adımlar atmaya teşvik edeceğiz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise, Blinken’in Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi ile İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilimi azaltmak için devam eden çabaları görüştüğünü söyledi.

Sözcü’nün açıklamasına göre, Blinken ayrıca Libya’da seçimlerin yapılması için birleşik uluslararası desteğin önemine değindi ve bu yıl Libya’da seçimlerin yapılmasının ülkede kalıcı bir çözüm için tek geçerli yol olduğunu vurguladı.

Blinken, siyasi çerçeve anlaşmasının Sudan halkının demokratik özlemleri için önemini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, İran’ın bölgedeki eylemlerine karşı çalışmaya devam etmenin önemli olduğunu da söyledi.

Blinken, günün ilerleyen saatlerinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşeceği Kudüs’e gidecek.

Ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Ramallah’ı ziyaret edecek.


Editörün Seçimi

Multimedya