Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin doğusunda SİHA’lar ile düzenlenen iki saldırıda 10 İran yanlısı milis öldürüldü

Suriye’nin doğusunda SİHA’lar ile düzenlenen iki saldırıda 10 İran yanlısı milis öldürüldü

Pazartesi, 30 Ocak, 2023 - 17:30
Elbukemal sınır kapısı (AP-Arşiv)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) haberine göre, bugün Suriye’nin doğusunda silahlı insansız hava aracı (SİHA) tarafından son 24 saat içinde düzenlenen ikinci saldırıda, biri Tahran yanlısı bir grubun komutanı da dahil olmak üzere 3 kişi öldü.

Suriye’nin doğusu ile Irak arasındaki sınır bölgesi, İran ve Iraklı gruplar da dahil olmak üzere ona bağlı grupların Suriye’deki en belirgin nüfuz alanlarından biri.

Yıllar içinde bu gruplara ait silah ve mühimmatları depo ve askeri bölgeleri taşıyan tırlar hava saldırılarına maruz kaldı.

Şarku’l Avsat’ın SOHR’dan aktardığı habere göre, dün gece Suriye’nin doğusunda Deyr-i Zor iline bağlı Elbukemal ilçesinde, İran destekli yabancı milis gruplara ait bir lojistik konvoyuna dün gece aidiyeti bilinmeyen SİHA’lar ile düzenlenen saldırı sonucu 7 kişi öldü.

Bugün ise, SİHA’lar aynı bölgede bir aracı hedef aldı. Saldırıda, İran yanlısı bir milis grubunun lideriyle birlikte Suriye uyruklu olmayan iki kişi daha öldü.

SOHR, iki saldırıda ölenlerin uyruğunu veya bunları gerçekleştiren tarafları belirleyemedi. Şimdiye kadar hiçbir taraf da sorumluluğu üstlenmedi.

AFP’ye açıklama yapan SOHR Direktörü Rami Abdurrahman dün geceki saldırıya ilişkin, “Konvoydaki tırlar İran silahlarını taşıyordu” dedi.

Abdurrahman, bu hafta Irak’tan en az iki benzer konvoyun girdiğini ve yüklerini Mayadan’de boşalttıklarını dile getirerek, “Bunların Tahran yanlısı gruplara gelişmiş silahlar taşıması muhtemel” diye ekledi.

Deyrizor’daki durumu Deir Ezzor 24 adlı web sitesinde belgeleyen aktivist Ömer Ebu Leyla, tırların İranlı milislere ait olduğunu ve saldırıların İranlı liderlerin Elbukamal bölgesindeki bir toplantısını da hedef aldığını söyledi.

Irak’tan bir sınır yetkilisi AFP’ye yaptığı açıklamada, “Suriye içinde hedef alınan tırlar Irak’a ait. Ancak ülke hiçbir Arap ülkesine ihracat yapmadığı için Irak malı taşımıyor. Tırlar İran mallarını Suriye’ye taşıyor. Resmi olmayan noktalardan geçtiler” dedi.

Yetkili, hedef alınmamak için İran tırları yerine Irak tırlarının kullanılmasının muhtemel olduğunu da ekledi.

Şam’ın önemli bir destekçisi olan İran, 2011’de çatışmanın başlamasından bu yana siyasi, ekonomik ve askeri destek sağladı.

İran 2011’de, Suriye ordusunu savaşlarda desteklemek için askeri danışmanlar ve milisler göndermeden önce, Suriye’nin özellikle petrol ihtiyaçlarını güvence altına almak için bir kredi limiti açma girişimini üstlendi.

Tahran, birkaç cephede kontrolün hükümet güçleri lehine değişmesine katkıda bulundu.

Uluslararası Koalisyon, defalarca bölgedeki Tahran yanlısı milisleri hedef alan saldırılar düzenlediğini kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya