Solcu aktivistin Twitter hesabının askıya alınmasını "bizzat Elon Musk talep etti"

Bir yandan radikal sağcı hesaplarla yakınlaşan Twitter CEO'su, diğer yandan da kendisini eleştirenleri cezalandırma çalışmalarını yönetiyor

(Benjamin Fanjoy/AP)
(Benjamin Fanjoy/AP)
TT

Solcu aktivistin Twitter hesabının askıya alınmasını "bizzat Elon Musk talep etti"

(Benjamin Fanjoy/AP)
(Benjamin Fanjoy/AP)

Bloomberg'e göre Twitter'ın başına geçmesinden sonra kendisini eleştirenleri hedef alan bir baskı kampanyasını yöneten Elon Musk, en az bir vakada doğrudan yer aldı.
Twitter'ın bir iç yazışmasına ulaştığını belirten haber kuruluşuna göre, yeni Twitter CEO'su, platformda 6 Ocak saldırısına katılanların tespit edilmesine katkı sağlayan çalışmalarıyla tanınan sol eğilimli aktivist Chad Loder'ın hesabının askıya alınmasının talimatını bizzat verdi.
Musk'ın Loder'ın hesabını hangi gerekçeyle askıya aldığı belli değil; mesajdaki tek metnin "Askıya alma: Elon Musk'ın doğrudan talebi" olduğu iddia ediliyor.
Loder'ın hesabı kasımda askıya alınmıştı. Kendisine yapılan tek açıklamanın, önceki bir askıya alınma kararını ihlal etmek olduğunu söyleyen Loder, bu nedenin uydurma olduğunu iddia ediyor.
Musk'ı platformda eleştirenleri susturma kampanyası bir aktivistin askıya alınmasıyla son bulmadı. Sol eğilimli aktivist ve yorumculara ait çok sayıda başka hesap da uyarı yapılmaksızın askıya alınırken, bazı gazeteciler de Musk'ın özel jetini takip eden bir hesaptan bahseden tweetler attığı için platformdan uzaklaştırıldı.
Bloomberg'e göre bu askıya almalar Twitter'ın Güven ve Güvenlik Başkanı Ella Irwin'in talimatıyla gerçekleşti.
Şirketteki eski bir yönetici, haber kuruluşuna yaptığı (anonim de olsa) sert bir açıklamayla durumu özetledi:
Satın alma işleminden bu yana, şirketin tek yaptığı Elon'u eleştirenleri susturmak, gazetecileri ve diğerlerini zarara maruz bırakmak ve temel etik standartlarını ve gizlilik yasalarını ihlal etmek oldu.
The Independent, ortaya çıkan şirket içi mesajlar hakkındaki yorumu için Twitter temsilcileriyle temasa geçti ancak henüz yanıt alamadı.
Site, Musk'ın kısa süren bir hukuk mücadelesinin ardından geçen yıl yönetimi devralmasından bu yana çalkantılı bir dönemden geçiyor.
Çeşitli haberler, Tesla ve SpaceX yöneticisinin görevi devralmasından ve birçoğu duyurulduktan günler hatta saatler sonra geri alınan bir dizi hızlı politika değişikliğine girişmesinden bu yana platformun ilk 100 reklamvereninin yarısını, belki daha fazlasını kaybettiğini gösteriyor.
Öte yandan Musk, sitede geleneksel gazetecilerle savaşırken yanlış bilgileri ve düpedüz yalanları benimsemesiyle tanınan kişilerle ve Ian Miles Cheong, Peter Sweden gibi radikal sağcı yorumcularla etkileşime girmeye gittikçe daha fazla zaman harcıyor. Sonuç olarak bu hesapların yaydığı bazı komplolara inanmanın kurbanı olan Twitter CEO'su en son, eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin eşinin, evlerine yapılan bir saldırıda ciddi şekilde yaralanmasıyla ilgili asılsız, aşağılayıcı bir komployu tweetlemiş ve daha sonra bu paylaşımı sessizce silmişti.
Platform, daha önce yalnızca tanınmış kişilerle ilişkili olduğu kanıtlanan hesaplara verilen mavi tik işaretlerini, kullanıcıların küçük bir ücret ödeyerek almasına olanak tanıyan ücretli bir "doğrulama" sistemini de uygulamaya koymuştu. Bu sistemin uygulamaya geçirilmesi, öngörülebilir bir istismara yol açarak, trollere çabucak hesaplarını değiştirerek tweetlerini ünlü kişi ya da şirketlerden atılıyormuş gibi gösterme fırsatını vermişti.Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Apple, Vision Pro gözlükleri nihayet ABD dışında da satışa çıkarıyor

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Apple, Vision Pro başlığını nihayet başka ülkelerde de satışa sunacak.

Şirket bu duyuruyu, başlığa güç veren VisionOS işletim sisteminin ilk büyük yazılım güncellemesini açıklarken yaptı.

Güncellemeler, Apple'ın geçen yıl Dünya Geliştiriciler Konferansı etkinliğinde başlığı piyasaya sürmesinden bir yıl sonra geldi. Vision Pro ilk olarak şubatta ABD'de piyasaya sürülmüştü.

Apple, başlığın 8 ülkeye daha geleceğini söyledi. Birleşik Krallık'taki (BK) fiyatı ABD'deki dolar fiyatıyla aynı olacak: 3 bin 499 sterlin (yaklaşık 145 bin TL).

Bu uluslararası dağıtım 28 Haziran'da Çin, Japonya ve Singapur'da başlayacak. Ardından başlık 12 Temmuz'da Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve BK'ye gelecek.

Vision Pro, uygulamaları ve yazılımı gerçek dünyanın üzerine, kullanıcının gözlerinin önüne yerleştiren ve kullanıcının gözleri, elleri ve sesiyle kontrol edilen bir başlık halindeki giyilebilir bir bilgisayar.

Başlıkta dahili hoparlörler bulunuyor ve ayarlanabilir bir kafa bandı kullanılarak takılıyor, bir kabloysa cihazdan kullanıcının cebine yerleştirilen bir pil takımına uzanıyor ve kullanıcıların bunu takarken hareket etmesini sağlıyor.

Apple, cihazın eğlence ve oyun alanlarında daha etkileyici deneyimler sunmanın yanı sıra kullanıcıların çalışabileceği ve başkalarıyla etkileşime geçebileceği yeni bir platform olarak tasarlandığını söylüyor.

Apple CEO'su Tim Cook konuyla ilgili şöyle konuştu: 

Apple Vision Pro'ya gösterilen ilgi olağanüstü ve uzamsal bilişimin büyüsünü dünya çapında daha fazla müşteriyle buluşturacağımız için çok heyecanlıyız. İster uygulamalar için sonsuz bir tuvalle çalışıp işbirliği yapmak, ister değerli anıları üç boyutlu olarak yeniden yaşamak, ister türünün tek örneği bir kişisel sinemada dizi ve film izlemek, ister hayal gücüne meydan okuyan yepyeni uzamsal deneyimlerin tadını çıkarmak olsun, daha fazla insanın imkansızın mümkün hale geldiğini görmesi için sabırsızlanıyoruz.

Apple, şubatta ABD'de piyasaya sürülmesinden bu yana Vision Pro için 2 binden fazla uygulamanın piyasaya sürüldüğünü ve 1,5 milyon iPhone ve iPad uygulamasının da başlıkla uyumlu olduğunu söylüyor.

Ajanslardan da yararlanılmıştır

Independent Türkçe