Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı ile görüştükten saatler sonra Moskova'ya gitti

Mısır Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı ile görüştükten saatler sonra Moskova'ya gitti

Rusya-Ukrayna savaşı da dahil olmak üzere çeşitli meseleleri istişare etmek için
Salı, 31 Ocak, 2023 - 09:00
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile birlikte geçen temmuz ayında, Kahire’de (EPA)

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile saatlerce süren görüşmenin ardından dün akşam (Pazartesi) Moskova'ya gitti. Şukri burada, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve bazı Rus yetkili ile kritik görüşmeler yapmayı planlıyor.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ele alınacağı önemli bir ziyaret için Rusya'nın başkenti Moskova'ya gittiğini kaydetti.

Ebu Zeyd yaptığı açıklamada, Şukri’nin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ve Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolai Patrushev ile görüşmesinin planlandığını söyledi. Ebu Zeyd ayrıca tarafların, ‘iki ülke arasındaki ikili ilişkilere dair tüm meseleleri ve aralarındaki işbirliği projelerinin iki ülkenin çıkarlarına uygun olarak yürütülmesinde kaydedilen ilerlemeyi görüşeceklerini’ belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca, "Ziyaret, Mısır ve Rusya taraflarına, Rusya-Ukrayna krizindeki gelişmeler ve çeşitli yansımaları dahil, iki ülkenin ortak çıkarlarını etkileyen birçok uluslararası ve bölgesel dosya hakkında istişare etme ve görüş alışverişinde bulunma fırsatı sağlayacak" ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya