Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da ‘evliliğe yeni ücretler getirildi’ söylentisi yayan bir şahsa hapis cezası verildi

Mısır’da ‘evliliğe yeni ücretler getirildi’ söylentisi yayan bir şahsa hapis cezası verildi

Salı, 31 Ocak, 2023 - 09:15
Nil Deltası’nda bir düğün (Şarku’l Avsat)

Mısır’da Seyyide Zeyneb Kabahatler Mahkemesi dün, sahte memurluk yaptığı belirtilen bir şahsa bir yıl hapis ve 10 bin lira para cezası verdi. Söz konusu şahıs ayrıca, hükümetin evliliğe yeni ücretler getirdiğine dair yalan haberler yaymaktan suçlanıyor.

Yerel medyanın aktardığına göre, Yasir Kariş, gözaltına alınmasından yaklaşık bir ay sonra Kahire'deki Seyyide Zeyneb Kabahatler Mahkemesi’nden görülen davada bir yıl hapis ve 10 bin lira para cezası aldı.

Mısır Başsavcılığı, bu ayın başında, sanığın, sahte memurluk yaptığını bildirmiş, devlet çalışmalarına müdahale ettiği iddiasıyla hakkında işlem başlatmıştı.

Başsavcılık, sanığı bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabında, yeni çıkarılacak aile hukuku hükümlerince evlenmek üzere olanlardan ücret talep edildiğini iddia ederek asılsız haber ve söylentiler yayınlamakla, kamu güvenliği ve huzurunu bozmakla suçlamıştı.

Yayınladığı ilgili bildiride resmi belgelere veya eğitim sertifikalarına yeni vergi uygulanmadığına dikkati çeken Maliye Bakanlığı, Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan bir yasa dışında hiçbir verginin konmadığını veya ücretlerin artırılmadığını vurguladı.

Maliye Bakanlığı ayrıca, bazı haber sitelerinin resmi belgelere ve akademik sertifikalara yeni damga vergisi getirileceğine dair yalan haberler yayımladıklarını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya