Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeni Zelanda Başbakanı, Pasifik bölgesinde daha fazla angajman çağrısında bulundu

Yeni Zelanda Başbakanı, Pasifik bölgesinde daha fazla angajman çağrısında bulundu

Salı, 31 Ocak, 2023 - 09:45
Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins (AP)

Yeni Zelanda’nın yeni Başbakanı Chris Hipkins, dışişleri bakanını, artan Çin varlığının ülke için bir endişe kaynağı olduğu Pasifik bölgesine özel olarak odaklanarak, yurtdışında daha fazla angajman aramaya çağırdı.

Bloomberg’in haberine göre, Nanaia Mahuta bugün Wellington’da açıklanan kabine değişikliğinde dışişleri bakanlığını elinde tuttu.

Hipkins bugün gazetecilere verdiği demeçte, “Pasifik bölgesine katılımın Yeni Zelanda için özel bir öncelik olduğunu görüyorum, buna şahsen ben ve dışişleri bakanı da dahil. Pasifik bölgesindeki angajmanı Yeni Zelanda için özellikle önemli bir öncelik olarak görüyorum” dedi.

Başbakan, Yeni Zelanda’nın Pasifik bölgesindeki komşularının büyük önem taşıdığını söyleyerek, “Bizi daha çok görecekler mi? Evet kesinlikle” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda, özellikle geçtiğimiz yıl Nisan ayında Solomon Adaları ile Çin arasında, Pekin için büyük bir diplomatik zafer olarak kabul edilen güvenlik anlaşmasının imzalanmasından sonra Pasifik bölgesindeki sınırlı müdahalesi nedeniyle eleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya