Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Ukrayna’nın kuzeyindeki Blahodatne köyünü kontrol altına aldı

Rusya, Ukrayna’nın kuzeyindeki Blahodatne köyünü kontrol altına aldı

Salı, 31 Ocak, 2023 - 13:45
Rusya’nın Bahmut kasabasına düzenlediği saldırı sonucu yaşanan bir yıkım (AFP)

Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kasabasının kuzeyinde bulunan, bir süredir şiddetli çatışmalara sahne olan Blahodatne köyünün kontrol altına alındığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Rus güçlerinin başarılı saldırı adımlarıyla Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Blahodatne köyünün özgürleştirmesini sağladığı ifade edildi.

Blahodatne, yakın zamanda Rus kuvvetleri tarafından ele geçirilen tuz madenleriyle tanınan bir kasaba olan Soledar’ın yakınında ve Bahmut’a giden bir otoyol üzerinde bulunuyor.

Rusya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şubat 2022’de kuvvetlerini Ukrayna’ya göndermesinden bu yana Bahmut’u kontrol etmeye çalışıyor.

Rus Wagner özel askeri grubu, geçtiğimiz hafta Blahodatne’yi kontrol altına aldıklarını iddia etti. Ancak Ukrayna bunu yalanladı ve köye yönelik Rus saldırılarının püskürtüldüğünü bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya