Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan’daki terör saldırısında 100 kişi katledildi

Pakistan’daki terör saldırısında 100 kişi katledildi

Pakistan'da camiye düzenlenen bombalı saldırıda 100 kişi hayatını kaybetti, aileler yakınlarını arıyor
Salı, 31 Ocak, 2023 - 14:00
Pakistan’ın Peşaver kentindeki saldırının neden olduğu hasarın bir kısmı (AFP)

Pakistan'ın Peşaver kentindeki kalabalık bir camiye düzenlenen intihar saldırısında çoğu polis olmak üzere 100 kişinin hayatını kaybetmesinden bir gün sonra, panik halindeki kalabalık akrabalarını aramak üzere hastanelere akın etti.

Polis hatları bölgesinde meydana gelen saldırı, polisi hedef alan şiddetin artmasının ardından geldi. Afganistan sınırına yakın olan bu karmaşık kentini hedef alan bu saldırı son on yıldaki en ölümcül saldırı oldu. Şu ana kadar herhangi bir grup saldırının sorumluluğunu üstelenmedi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Peşaver Emniyet Müdürü Muhammed Hicaz, katledilenlerin yaklaşık yüzde 90'ının polis olduğunu söyledi. Pakistan Acil Durum Sözcüsü Bilal Ahmed Faizi, ajansa verdiği demeçte “Bu sabah daha fazla ceset alabilmek için çöken çatının son bölümünü kaldıracağız, ancak başka kurtulan bulma şansı konusunda karamsarız” şeklinde konuştu.

Patlama sonucu çatısı ve duvarlarından biri çöken caminin enkaz altında gece saatlerinde dokuz ceset bulundu.

Bir hastanede yatan 23 yaşındaki polis memuru Wijahat Ali AFP’ye yaptığı açıklamada, “Enkazın altında, üstümde bir erkek cesediyle yedi saat kaldım. Tüm hayatta kalma umudumu kaybettim” dedi.

Kurtarma ekipleri yaralıları hastanenin acil servisine götürürken, tabut taşıyan ambulansın yanından geçen yaşlı bir kadın, "Oğlum, oğlum" diye bağırdı.

Yüzlerce kişi öğle namazı kılarken caminin üst katını yerle bir eden patlamada en az 170 kişi yaralandı.

Pakistan, özellikle Taliban'ın 2021 yılının Ağustos ayında Afganistan'da iktidarı ele geçirmesinden bu yana birkaç aydır bir güvenlik durumunun bozulmasıyla karşı karşıya.

Yıllarca süren görece sakinliğin ardından, Pakistan'daki Taliban hareketinin milisleri veya DEAŞ-Horasan örgütü veya Beluç ayrılıkçı grupları tarafından yeniden saldırılar düzenlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya