Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abbas, Mısır ve Ürdün istihbarat direktörleriyle görüştükten sonra Blinken ile bir araya geldi

Abbas, Mısır ve Ürdün istihbarat direktörleriyle görüştükten sonra Blinken ile bir araya geldi

Salı, 31 Ocak, 2023 - 17:30
ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (AFP)

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ve Ürdün İstihbarat Başkanı Ahmed Hüsnü ile üçlü görüşmesinin ardından Ramallah’ta ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile görüştü.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Batı Şeria’da sükuneti empoze etmek amacıyla ABD, Ürdün ve Mısır’ın uyumlu bir şekilde hareket ettiğini ve güvenlik koordinasyonunun tam olarak yeniden sağlanması da dahil, gerilim seviyesini mümkün olan her şekilde azaltmak için İsrailli ve Filistinlilerle yapılan görüşmelere odaklanıldığını bildirdi.

Kaynaklara göre Abbas, iki gün önce Ramallah’ta görüştüğü CIA Direktörü William Burns de dahil tüm muhataplarına, güvenlik koordinasyonunu yeniden başlatmaya ve hatta derhal barış müzakerelerine gitmeye hazır olduğunu, ancak bölgede kıvılcımı ateşleyen şeyin, sağcı İsrail hükümeti ve onun aşırılık yanlısı politikaları olduğunu ifade etti.

Abbas, Filistin Yönetimi’ne yönelik yaptırımların kaldırılması, vergi kesintilerinin durdurulması, Filistin bölgelerine yönelik saldırılara son verilmesi, Batı Şeria’daki yerleşim inşa planlarının bırakılması, Kudüs ile Batı Şeria’daki yerleşimcilerin frenlenmesi ve Mescid-i Aksa’daki statükonun herhangi bir değişiklik ve provokasyon olmaksızın sürdürülmesi de dahil olmak üzere İsrail’in tek taraflı eylemlerinin durdurulmasını talep etti.

Israel Today’e konuşan Filistinli bir yetkili, “Devlet Başkanı Abbas, bu talepleri yerine getirmek için gerçek adımların atıldığı izlenimine kapılırsa, güvenliği İsrail ile yeniden koordine etmeyi düşünecektir” dedi.

Pazar günü Abbas’la görüşen Burns, güvenlik koordinasyonunun yeniden sağlanması için baskı yaptı.

Abbas ise, geçen hafta İsrail ordusunun Cenin’de 10 Filistinlinin hayatını kaybettiği ölümcül saldırısının ardından güvenlik işbirliğinin tamamen dondurulduğu duyurulmasına rağmen, İsrail ile güvenlik koordinasyon sisteminin bazı bölümlerinin devam ettiğini söyledi.

İsrail merkezli Channel 12 kanalına konuşan bir yetkiliye göre Abbas, Burns’e “Hassas güvenlik ilişkilerinin önemli bir bileşeni olan istihbarat bilgilerinin İsrail ile paylaşılması devam ediyor” dedi.

İsminin gizli kalmasını isteyen yetkili, “Abbas, Burns’e Filistinli güvenlik güçlerinin şüphelileri yakalamaya devam edeceğine ve sükunet yeniden sağlandığında güvenlik koordinasyonunun tamamen sağlanacağına dair güvence verdi” ifadelerini kullandı.

Abbas, Burns’ün Cuma günü Kudüs’te İsraillilerin ölümüne yol açan saldırıyı kınama talebini, bunun ‘siyasi intihar’ anlamına geleceğini söyleyerek reddetti.

Abbas ayrıca, “Ramallah, güvenlik koordinasyonunun kesilmesine ilişkin duyurusunun, İsrail hükümetini Filistin Yönetimi’nin çökmesini önlemek için daha dengeli bir yaklaşım benimsemeye sevk edeceğini umuyor” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya