Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İİT: Kuran'ı Kerim yakmak 1,6 milyar Müslümana hakaret

İİT: Kuran'ı Kerim yakmak 1,6 milyar Müslümana hakaret

Salı, 31 Ocak, 2023 - 14:45
Cidde İslam İşbirliği Teşkilatı (Şarku’l Avsat)

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bugün, İsveç, Hollanda ve Danimarka’da Kur'an-ı Kerim nüshalarının yakılmasına ilişkin teşkilatın ortak tutumunu ifade etmek üzere Cidde'deki genel merkezinde İcra Komitesi olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, “İslamofobi” ihlallerinin faillerine karşı alabileceği önlemler tartışıldı.

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, aşırı sağcı aktivistlerin provokatif eylemlerinden duyduğu memnuniyetsizliği yineleyerek, bu eylemlerin Müslümanları hedef almak ve onların hakikî dinlerine, değerlerine ve mukaddes sembollerine hakaret etmek amacıyla kasten işlenen suç eylemleri olduğunu söyledi.

Taha açıklamasında, “İlgili hükümetler, özellikle bu tür provokasyonlar kendi ülkelerinde aşırı sağcılar tarafından tekrar tekrar gerçekleştirildiğinden katı cezai önlemler almalı” diyerek, Kuran-ı Kerim’i yakmaya ve Hz. Muhammed’in konuma hakarete yönelik bu kasıtlı eylemlerin, sadece İslamafobi olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Bu eylemlerin sayıları yaklaşık 1,6 milyar olan Müslümanlara doğruda bir hakaret olduğuna dikkati çeken Taha, ilgili tüm makamları ve tarafları gelecekte bu tür provokasyonların tekrarlanmaması için sert önlemler almaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya