Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kerkük'te sivillerin elindeki "kontrolsüz silahlar" toplanıyor

Kerkük'te sivillerin elindeki "kontrolsüz silahlar" toplanıyor

Kerkük Polis Müdürü Kava Garib, Irak İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla sivillerin ve aşiret güçlerinin elindeki tüm silahların toplatılacağını söyledi
Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 07:00
Kerkük Polis Müdürü Kava Garib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak İçişleri Bakanlığı'nın son talimatı gereği Kerkük'teki sivillerin ve aşiret güçlerinin elindeki tüm silahların toplatılacağını belirtti. (AA)

Irak'ın Kerkük kentindeki polis güçlerinin, sivillerin elinde bulunan "kontrolsüz silahları" toplamaya başladığı bildirildi.

Kerkük Polis Müdürü Kava Garib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak İçişleri Bakanlığı'nın son talimatı gereği Kerkük'teki sivillerin ve aşiret güçlerinin elindeki tüm silahların toplatılacağını belirtti.

Kent merkezinin yanında ilçe, kasaba ve köylerde önümüzdeki günlerde polis güçleri tarafından arama yapılacağını aktaran Garib, "Yanında ya da evinde silah bulunduran vatandaşlar en kısa zamanda polis merkezlerine müracaat ederek silah taşıma ruhsatı ya da evinde bulundurma izni çıkarmalı." şeklinde konuştu.

Garib, vatandaşın güvenliğini sağlama görevinin devlette olduğunu vurgulayarak, "Hiç kimse artık evinde ve yanında silah bulundurmayacak. Güvenliği sağlamak ve vatandaşı korumak devletin görevidir. Vatandaş mantıklı gerekçe sunarak ruhsat çıkaracak." dedi.


- Silah satışları sıkı denetlenecek

Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sorumlusu Amir Nuri, bakanlık tarafından çıkarılan talimatın yürürlüğe girdiğini ve vatandaşlara basın yolu ile bilgi verildiğini kaydetti.

Nuri, kent merkezi ve dışındaki tüm polis karakol ve merkezlerinde silah ruhsatı alma başvurularının başladığını belirtti.

Artık hiçbir yerde kaçak silah olmayacağını anlatan Nuri, hükümetin tüm ruhsatsız silahlara el koyacağı bilgisini verdi.

"Silah satışlarına da sıkı denetim uygulanacak. Silah satışı yapan ancak ruhsatı olmayan onlarca iş yeri kapatıldı." diyen Nuri, bu konuda cezaların daha da ağırlaştırılacağını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya